Košický U. S. Steel je lídrom v čerpaní superodpočtu, pred ostatnými firmami má viac ako trojnásobný náskok

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
U. S. Steel Košice
Foto: archívne, SITA/Marek Lukáč.
Tento článok pre vás načítala AI.

Absolútnym lídrom v čerpaní superodpočtu na výskum a vývoj je na Slovensku U. S. Steel Košice, s viac ako trojnásobným náskokom pred druhým v poradí, spoločnosťou Continental Tires Slovakia. Tretím v poradí je bratislavský Slovnaft.

Objem superodpočtu dosiahol v prípade oceliarní takmer 145 mil. eur, pri zástupcovi koncernu Continetal prekročil 43 mil. eur a pri rafinérii sa prehupol cez 41 mil. eur. Vyplýva to z analýzy využitia tejto daňovej stimulácie v jej osemročnej histórii od CRIF – Slovak Credit Bureau.

Prvý väčší impulz v histórii

V prvých troch rokoch, teda od roku 2015 do roku 2017, bol počet subjektov využívajúcich superodpočet skôr symbolický a záujem zodpovedal sadzbe 25 %, ktorej efekt najmä v menších firmách nepokrýval ani náklady poradenstva a administratívne nároky evidencie superodpočtu pre daňové účely.

Až rok 2018 so 100 % sadzbou znamenal prvý väčší impulz v histórii superodpočtu. Ten ďalší priniesla 200 % sadzba, ale až v druhom roku jej existencie, teda vo výsledkoch za rok 2021.

Predpokladáme, že potenciálna motivácia dvojnásobnou sadzbou v roku 2020 narazila na slabé ekonomické výsledky a opatrnejšiu investičnú aktivitu tohto prvého covidového zdaňovacieho obdobia. Návrat k sadzbe 100 % zrejme aj v kombinácii s nedostatočnými daňovými základmi za rok 2022 priniesol po prvýkrát v histórii superodpočtu pokles počtu subjektov, ktoré ho využili,“ konštatuje ďalej analýza.

Najväčší využívateľ superodpočtu

Tá zároveň upozorňuje, že históriou slovenského superodpočtu hýbe najmä jeho najväčší využívateľ, teda U. S. Steel Košice. Pokles objemu superodpočtu v roku 2019 napriek rastu jeho sadzby zo 100 na 150 % bol dôsledkom jeho absencie, napriek tomu, že celkový počet subjektov v tomto roku zaznamenal historicky druhý najvyšší prírastok.

V roku 2020 železiarne absentovali tiež, ale ich výpadok už dokázali pokryť iné subjekty, hoci tento rok bol napriek 200 % sadzbe výsledkovo slabší ako nasledujúci rok s tou istou sadzbou a aj s účasťou železiarní.

CRIF – Slovak Credit Bureau zabezpečuje prevádzku slovenských úverových registrov, bankového aj nebankového. Vznikla v roku 2004. Jej jediným akcionárom je medzinárodná skupina CRIF, ktorá je štvrtým najväčším prevádzkovateľom úverových registrov a systémov pre podporu úverového rozhodovania na svete.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie CRIF - Slovak Credit BureauSlovnaftU.S. Steel Košice