Košický U. S. Steel odstaví jednu z pecí, údržba môže zabrať aj dva mesiace

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
U. S. Steel Košice
Budova košickej pobočky spoločnosti U. S. Steel. Foto: archívne, SITA/Ivan Fleischer.

Spoločnosť U. S. Steel Košice (USSK) plánuje dvojmesačnú odstávku pece číslo jedna. Ako na otázky pre agentúru SITA odpovedal hovorca USSK Ján Bača, odstávka pece nesúvisí s cenami energií.

“V súčasnosti vyrábame v U. S. Steel Košice na všetkých troch vysokých peciach. V rámci údržby pripravujeme s našimi partnermi strednú opravu jednej z pecí a s tým súvisí plánovaná odstávka vysokej pece číslo jedna. Predpokladáme, že oprava začne v novembri a bude trvať dva mesiace. Očakávame, že vysoká pec nabehne znova do prevádzky v januári 2022,” uviedol Bača.

Ako ďalej dodal, odstávka nesúvisí s cenami energií. “Táto oprava síce ovplyvní objem ocele na trhu, nie je však zapríčinená zvýšením cien energií. Tento vývoj sme predpokladali a na odstránenie extrémnych výkyvov cien energií budú potrebné viaceré systémové opatrenia, o ktoré sa vláda v súčasnosti snaží. My sme pripravení poskytnúť všetky potrebné dáta a know how spotrebiteľa a zároveň výrobcu energií. Roky upozorňujeme na to, že je potrebné vytvoriť konkurencieschopné prostredie pre energeticky náročné podniky v EÚ. Naši zamestnanci vedia, že prebieha množstvo projektov na úsporu energií a aj cez RÚZ a na európskej úrovni cez EUROFER bojujeme za rovnaké podmienky pre výrobcov ocele,” konštatoval Bača.

U. S. Steel Košice má momentálne takmer 9 400 zamestnancov a ročne vyrobí 4,5 milióna metrických ton ocele.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján Bača
Firmy a inštitúcie U.S. Steel Košice