Motor slovenskej ekonomiky sa výrazne prepadol a štyri odvetvia stále nedosahujú úroveň produkcie z augusta 2019

Volkswagen Slovakia
Foto: ilustračné, SITA/Diana Černáková.
  • aktualizované 11. októbra, 11:44

Priemyselná produkcia na Slovensku v auguste tohto roka dosiahla mierny rast o 0,8 %, ale tempo rastu klesá už štvrtý mesiac v rade. Za rovnakým obdobím pred pandémiou zaostala o desatinu percenta.

Celozávodné dovolenky a pomalý rozbeh výroby pre chýbajúce čipy v automobilkách sa prejavili takmer tretinovým prepadom produkcie v tomto odvetví. Informoval o tom v pondelok Štatistický úrad SR (ŠÚ SR).

Desať odvetní porástlo

Z pätnástich priemyselných odvetví vykázalo v auguste medziročný nárast produkcie desať, pričom rasty dosahovali od 2,2 % až po 27,6 %. Štyrom odvetviam sa ešte nepodarilo dosiahnuť úroveň produkcie z augusta 2019.

Z odvetví ovplyvnila pozitívne výsledok výroba kovov, ktorá medziročne stúpla o 25,9 %, a už tretí mesiac po sebe sa najviac podieľala na celkovom raste produkcie. Táto zložka priemyslu dosahuje rasty už od októbra 2020 a augustový bol za toto obdobie piaty najvyšší.

Výroba kovov o viac ako štvrtinu (o 26,6 %) prekročila aj produkciu z augusta 2019. Priemyselnú produkciu pozitívne ovplyvnila aj výroba strojov a zariadení (o 25,8 %), výroba výrobkov z gumy a plastu (o 14,2 %), dodávka elektriny a plynu (o 11,1 %) a výroba elektrických zariadení (o 12,7 %). „Všetky tieto odvetvia prekonali aj hodnoty spred pandémie,“ povedala hovorkyňa ŠÚ SR Jana Morháčová.

Automobilový priemysel

Najvýraznejší, až 32,9 % medziročný prepad zaznamenal motor slovenskej ekonomiky – výroba dopravných prostriedkov, ktorá tak výrazne stlmila aj celkový rast priemyselnej produkcie. Súčasne o viac ako tretinu zaostávala aj za úrovňou výroby tohto odvetvia spred pandémie (august 2019). Ide o podielovo najvýznamnejšiu zložku produkcie priemyslu.

Rast celkovej produkcie spomalila okrem výroby dopravných prostriedkov aj výroba koksu a rafinovaných ropných produktov (o 7,8 %) a tiež ťažba a dobývanie (o 9,2 %).

Pod­ľa hlavných priemyselných zoskupení sa v porovnaní s augustom 2020 zvýšila výroba pre medzispotrebu o 17,6 %, produkcia súvisia­ca s energetikou o 7,6 % a produkcia predmetov krátkodobej spotreby o 7,3 %. Nižšia bola produkcia investičných prostriedkov o 16,7 % a výroba predmetov dlhodobej spotreby o 7,6 %. Po zohľadnení sezónnych vplyvov sa priemyselná produkcia v auguste 2021 oproti júlu 2021 znížila o 3,8 %.

Za poklesom výkonnosti sú aj dovolenky

Augustový medziročný pokles výkonnosti priemyslu majú podľa analytika Slovenskej sporiteľne Mateja Horňáka na svedomí tri základné faktory.

„Medzi najvýznamnejšie dva môžeme zaradiť čerpanie celozávodných dovoleniek v slovenských podnikoch, ktoré nemusia byť rovnako rozložené v každom roku. A tiež problémy súvisiace s nedostatkom čipov, ktoré aj v auguste obmedzovali výrobu najmä v automobilkách. Posledným z faktorov je postupné vytrácanie sa bázického efektu z minulého roka, čo prináša klesanie medziročnej miery rastu, čo je však skôr záležitosťou výpočtu,“ ozrejmil Horňák.

Priemysel zaostal za očakávaniami

Tak ako už naznačovali piatkové čísla zahraničného obchodu, priemysel v auguste zaostal podľa analytika UniCredit Bank Česko a Slovensko Ľubomíra Koršňáka za očakávaniami. Slovensko tak doplnilo Česko, či Nemecko, ktoré augustové čísla priemyslu zverejnili už minulý týždeň.

„Aktuálne slovenský priemysel nezápasí ani tak s nedostatočným dopytom, ale skôr s ponukovou krízou. Jeho rast v súčasnosti narúšajú najmä problémy s dodávkami komponentov v kľúčovom automobilovom priemysle. Naopak, priemysel ťahajú nahor najmä strojári a hutníci. Úzke hrdlá v subdodávateľských reťazcoch budú ovplyvňovať popandemické oživenie slovenského priemyslu aj v nasledujúcich mesiacoch a odznievať budú najskôr až v priebehu budúceho roka. Ani prípadné rýchlejšie odznenie ponukovej krízy v automobilovom priemysle však nemusí nevyhnutne viesť k významnejšiemu zrýchleniu rastu slovenského priemyslu,“ doplnil Ľubomír Koršňák.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jana MorháčováĽubomír KoršňákMatej Horňák
Firmy a inštitúcie ŠÚ SR Štatistický úrad Slovenskej republiky