Na Slovensku sa vlani predalo viac ako 90-tisíc vozidiel, opäť vzrástol záujem o osobné SUV a nákladiaky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kľúče, auto, predaj
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

V minulom roku sa na Slovensku predalo 90 074 vozidiel. V medziročnom porovnaní ide o nárast o 3,1 %. Ako vyplýva z informácií zverejnených Zväzom automobilového priemyslu SR, očakávania na aktuálny rok hovoria o náraste na 94-tis.

V kategórii nových osobných áut dosiahli registrácie 78 841. V porovnaní s rokom 2021 je to viac o 4,15 %. Nedarilo sa ľahkým úžitkovým vozidlám, ktoré pri počte 7 679 kusov zaznamenali medziročný pokles o takmer 7 %.

Individuálny dovoz osobných áut klesol

Kategória nákladných áut skončila medziročne s pozitívnym rastom o 10 % s celkovým počtom 3 160 vozidiel. Naopak, autobusy evidovali prepad o 25,5 % s celkovým počtom 394 vozidiel. Pri osobných automobiloch bol opätovne zaznamenaný rast pri vozidlách SUV a pokles pri malých a kompaktných vozidiel autách.

Čo sa týka individuálneho dovozu osobných vozidiel, celkovo sa mierne znížil, avšak pri vozidlách starších ako päť rokov vzrástol.

Pozíciu lídra v predaji si drží Škoda

Pozíciu lídra v predaji osobných automobilov obhájila s počtom 13 850 dodaných nových vozidiel značka Škoda. Ako informuje v zverejnenej tlačovej správe, jej trhový podiel dosiahol 17,6 %.

Najpredávanejším modelom bola opäť Škoda Fabia s počtom 3 261 dodaných kusov. Za ňou nasleduje model Octavia. Značka je jednotkou aj medzi firemnými, tzv. fleetovými zákazníkmi s 20 % podielom. Najžiadanejším elektromobilom na Slovensku sa s podielom 15 % v segmente stala Škoda ENYAQ iV.

Nízkoemisné a bezemisné vozidlá

Predaj bezemisných a nízkoemisných vozidiel vzrástol iba nepatrne, a to o 0,8 % na 675 kusov.

V situácii, kde vláda ani príslušné rezortné ministerstvá neprejavili reálny záujem o podporu prechodu na nízko a bezemisnú dopravu, vítame zmenu logiky pri registračných poplatkoch a ich napojenie na emisný štandard. Podmienky na Slovensku tak náš parlament nastavil bližšie k európskym štandardom,“ uviedol výkonný viceprezident zväzu Pavol Prepiak.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Pavol Prepiak
Firmy a inštitúcie ŠKODA AUTO SlovenskoZAP Zväz automobilového priemyslu SR