Najväčším svetovým výrobcom automobilov je Čína, na treťom mieste skončila India

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Priemysel, autá, automobilka
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Najväčším svetovým výrobcom automobilov je Čína. Od januára do konca septembra toho roka sa v nej vyrobilo viac ako 17,5 milióna vozidiel. Medziročne to predstavuje zvýšenie o 4,7 %. Oživenie je dôsledkom silného exportu a zvýšeného spotrebiteľského dopytu.

Japonsko s viac ako 5 miliónov kusov

Čína má pritom na celosvetovej produkcii približne tretinový podiel. Na celom svete sa totiž za tri štvrťroky aktuálneho roka vyrobilo viac ako 55 miliónov áut. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka je to približne 10-percentné zvýšenie. Vyplýva to z údajov zverejnených Európskym združením výrobcov automobilov.

V celej Ázii sa dohromady vyprodukovalo niečo cez 32 miliónov automobilov. Po Číne sú najväčšími výrobcami Japonsko s 5,6 milióna kusov a India s 3,5 milióna kusov.

Prvá krajina si medziročne polepšila o 18,5 %, druhá o 7,7 %. Európske automobilky v uvedenom období dohromady vyrobili 11 miliónov vozidiel, na Európsku úniu z toho pripadá 9 miliónov áut.

Produkcia v Amerike

V Spojenom kráľovstve sa za tri kvartály tohto roka vyprodukovalo takmer 660-tisíc automobilov, medziročne viac o 14,2 %. V Severnej Amerike dosiahla produkcia objem takmer 9 miliónov kusov, z toho USA predstavujú 5,8 milióna kusov. V Južnej Amerike to bolo 1,6 milióna vozidiel, z toho 1,3 milióna vyprodukovala Brazília.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ACEA Európske združenie výrobcov automobilovEU Európska únia