Nedostatok súčiastok začínajú pociťovať aj firmy zo strojárskeho a elektrotechnického priemyslu

Mikrocipy, elektrtechnicky, mikrocip
Foto: ilustračné, Getty images

Negatívne dopady plynúce z nedostatku dôležitých súčiastok alebo vysokých cien niektorých vstupov začínajú pociťovať aj firmy zo strojárskeho a elektrotechnického priemyslu.

Ako pre agentúru SITA potvrdil prezident Asociácie strojárskeho a elektrotechnického priemyslu Jozef Špirko, problémy spôsobujú aj oneskorenia dodávok a výpadky v rámci dodávateľsko-odberateľského reťazca.

Nemožno vylúčiť výraznejšie problémy

Doteraz sa pritom na Slovensku v súvislosti s celosvetovým nedostatkom čipov spomínali najmä problémy automotive sektora. Absencia komponentov dokonca spôsobila prerušenie výroby automobiliek na Slovensku.

Aj keď zatiaľ okrem medializovaných problémov spôsobených výpadkami dodávok mikroprocesorov nemáme informácie o nejakom zásadnom prerušení výroby, do budúcna nemožno vylúčiť aj výraznejšie problémy,“ uviedol k ďalšieho vývoju Špirko. Podniky sa podľa neho v rámci možností snažia vplyv na zákazníkov manažovať dennodennou komunikáciou s dodávateľmi a ďalšími internými opatreniami. Keďže však podnikajú na vysoko konkurenčnom medzinárodnom trhu, možnosť zvyšovať ceny tovarov a služieb je veľmi obmedzená.

Štát by mal zlepšovať podnikateľské prostredie

Štát by pritom podľa predstaviteľov strojárskeho a elektrotechnického priemyslu nemal podnikom pomáhať iba rôznymi dotačno-podpornými schémami. Mal by sa snažiť naďalej zlepšovať podnikateľské prostredie, znižovať administratívne a iné zaťaženie podnikania, upraviť daňovo-odvodové zaťaženie, znižovať vysoké ceny energií a spružňovať pracovnoprávnu legislatívu.

Asociácia strojárskeho a elektrotechnického priemyslu združuje priemyselné podniky pôsobiace v sektore strojárskeho a elektrotechnického priemyslu. Aktuálne zastupuje 27 významných spoločností, ktoré spolu zamestnávajú približne 20-tisíc zamestnancov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jozef Špirko
Firmy a inštitúcie ASEP Asociácia strojárskeho a elektrotechnického priemyslu