Nemecké firmy na Slovensku očakávajú stagnáciu, situácia na trhu práce je naďalej problematická

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
PRIEMYSEL: Hliníkový odpad vo Volkswagene
Foto: ilustračné, SITA/Branislav Bibel.
Tento článok pre vás načítala AI.

Firmy z Nemecka sú so svojou ekonomickou situáciou na Slovensku zväčša spokojné, ale ich očakávania zaostávajú. Z nedávneho prieskumu Slovensko-nemeckej obchodnej a priemyselnej komory (AHK Slowakei) medzi 57 nemeckými spoločnosťami na Slovensku vyplýva, že je to spôsobené najmä obavami z dopytu a zložitou situáciou na trhu práce.

Chýbajúce impulzy

Podľa prieskumu považuje viac ako polovica opýtaných svoju súčasnú podnikateľskú situáciu za dobrú, iba 7 % uviedlo zlú podnikateľskú situáciu. Napriek tomu sú podniky v súvislosti s vyhliadkami na nasledujúcich 12 mesiacov skôr zdržanlivé.

„Väčšine firiem sa v tomto roku darilo. Nemecká ekonomika, ktorá je najdôležitejším obchodným partnerom Slovenska, sa však nachádza uprostred recesie. V súčasnosti chýbajú slovenskej konjunktúre impulzy,“ uviedol prezident AHK Slowakei Peter Lazar.

Rastúce náklady na pracovnú silu

V tejto situácii sa len jedna z piatich opýtaných spoločností na Slovensku domnieva, že sa v nadchádzajúcich 12 mesiacoch jej podnikateľská situácia zlepší, zatiaľ čo 63 % očakáva stagnáciu. Investičné zámery a plány v oblasti zamestnanosti ukazujú podobný obraz.

Väčšina účastníkov prieskumu má v úmysle ponechať v nasledujúcich 12 mesiacoch investície aj počet zamestnancov na súčasnej úrovni. Ako jedno z najväčších podnikateľských rizík označili respondenti rastúce náklady na pracovnú silu.

„Vysoká inflácia a nedostatok pracovných síl ďalej podporujú dynamiku rastu miezd,“ upozornil Lazar. Dotknuté podniky jedným dychom spomínajú problémy s dopytom a nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily. Približne každá druhá firma sa tiež obáva budúcej podoby rámcových podmienok hospodárskej politiky.

Slovensko-nemecká obchodná a priemyselná komora (AHK Slowakei) vznikla v roku 2005 ako 57. nemecká zahraničná obchodná komora. Podporuje hospodárske vzťahy medzi Slovenskom a Nemeckom. Má okolo 400 členských firiem.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Peter Lazar
Firmy a inštitúcie Slovensko-nemecká obchodná a priemyselná komora