Objednávky v priemysle začali rásť, výroba motorových vozidiel medzimesačne stúpla až o 20 percent

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
PRIEMYSEL: Hliníkový odpad vo Volkswagene
Zamestnanec lisovne pri lisovaní automobilových dielov v závode spoločnosti Volkswagen (VW) Slovakia v Bratislave počas novinárskeho podujatia s názvom Zo zákulisia výroby: Kde končí hliníkový odpad z lisovne? Bratislava, 14. júl 2022. Foto: SITA/Branislav Bibel

Objednávky v priemysle začali rásť. Ich hodnota v apríli tohto roka medziročne stúpla o 5,7 % a dosiahla 5,83 mld. eur. Po zohľadnení sezónnych vplyvov sa nové objednávky medzimesačne zvýšili o 13 %.

Pokles objednávok vo výrobe odevov

Ako ďalej informuje Štatistický úrad SR, zvýšenie objemov aprílových objednávok v 8 z 12 mesačne sledovaných odvetví priemyslu sa prejavilo v prvom tohoročnom medziročnom navýšení celkových nových objednávok v priemysle. Objednávky v apríli 2024 medziročne najvýraznejšie narástli vo výrobe kovových konštrukcií okrem strojov a zariadení, výrobe elektrických zariadení a vo výrobe textilu.

Objednávky sa naopak medziročne výrazne znížili najmä vo výrobe odevov, výrobe a spracovaní kovov a vo výrobe počítačových, elektronických a optických výrobkov. Ako k zverejneným údajom doplnil analytik 365.bank Tomáš Boháček, objednávky v najdôležitejšej časti domáceho priemyslu, teda vo výrobe motorových vozidiel, stúpli medziročne o 16,5 % a medzimesačne o viac ako 20 %.

Odraz od dna

Tým nielenže vykryli 20 % medziročný pokles z marca, ale v nominálnom vyjadrení dosiahli najlepšie čísla za posledný polrok, ktoré plynule nadväzujú na obnovu západoeurópskych trhov,“ zdôraznil.

Vývoj v nemeckej ekonomike poukazuje podľa analytika na odraz od dna, čo potvrdili aj nedávne údaje prieskumu PMI. „Myslíme si, že marazmus nemeckej ekonomiky a negatívne presahy na domáci priemysel, sú už v tomto roku vyčerpané. Očakávame, že leto môže priniesť sezónnu stagnáciu, no poklesy sú menej pravdepodobné. Druhá vlna obnovy priemyselnej aktivity by mala doraziť na jeseň, čo by ešte výraznejšie umocnilo domáci ekonomický rast,“ avizuje Boháček.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Tomáš Boháček
Firmy a inštitúcie 365 bankŠtatistický úrad Slovenskej republiky