Kovospracujúci priemysel má v strednej a východnej Európe relatívne dobré vyhliadky, ostražité by však mali byť firmy v obchodných vzťahoch so spoločnosťami z odevného a textilného priemyslu, ako aj z dopravy. Také sú závery najnovšieho hodnotenia sektorových rizík nadnárodnej spoločnosti Coface.
Nízke riziko má v regióne nateraz farmaceutický sektor, špecifické postavenie zastáva oblasť informačných a komunikačných technológií.
Problémom je aj logistika
Pre ňu platí celosvetovo stredné riziko, odvetvie totiž pre pandémiu bojuje s rôznymi problémami pri výrobe elektronických súčiastok.
„Jednak nestačí odpovedať na oveľa rýchlejšie oživenie spotrebných sektorov, a to najmä automobilového priemyslu, elektroniky či vybavenia domácností. Tiež je problémom geopolitické napätie medzi Spojenými štátmi a Čínou, ktoré viedlo k zvýšeniu zásob komponentov zo strany USA,“ vysvetlil generálny riaditeľ Coface pre Slovenskú republiku a Česko Ján Čarný.
Registrácie nových osobných áut na Slovensku klesli v júli medziročne takmer o sedem percent
Ďalej sú tu podľa neho logistické problémy pri výrobných procesoch just-in-time v niektorých sektoroch a problémom sú aj abnormálne klimatické podmienky na Taiwane.
Nateraz pesimistické správy pritom podľa Coface oznámili dvaja najväčší svetoví výrobcovia čipov, taiwanský TSMC a kórejská spoločnosť Samsung. Tí predpovedajú, že terajší nedostatok čipov pretrvá až do polovice roka 2022.
Telefóny budú ešte trpieť
Nie všetky sektory by ale mali byť postihnuté rovnako. Spoločnosti dodávajúce domáce spotrebiče, ktoré používajú relatívne nenáročné čipy, by mali rýchlejšie ťažiť zo zvýšenia výrobnej kapacity, pretože sa budú môcť spoľahnúť na viacerých dodávateľov.
„Automobilky musia prerozdeliť výrobu a spoľahnúť sa tiež na prerozdelenie niektorých výrobných kapacít spomínaných dvoch najväčších výrobcov, čo by mohlo od druhej polovice roku 2021 znížiť vplyv nedostatku na ich výrobu,“ skonštatoval Čarný.
V U. S . Steel Košice pokračuje vyjednávanie o kolektívnej zmluve, odborári požadujú zachovanie pracovného času
Zároveň dodal, že výrobcovia špičkového elektronického tovaru, ako sú napríklad telefóny, budú nedostatkom trpieť najdlhšie, pretože sú stále závislí od veľmi obmedzeného počtu dodávateľov, hoci už aj tí vyrábajú na plný výkon.
Coface pôsobí v oblasti úverového poistenia, riadenia rizík a globálnej ekonomiky. Spoločnosť zamestnáva v 100 krajinách približne 4 000 pracovníkov.