Podpora elektromobility je kľúčová pre konkurencieschopnosť a dosiahnutie klimatických cieľov, tvrdí vláda (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
elektromobil, automobil
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Je záujmom slovenskej vlády zachovať aktuálnu mieru zamestnanosti súvisiacu s automobilovým priemyslom, ako aj príspevok tohto odvetvia k HDP a exportu Slovenskej republiky.

Konštatuje to Informácia k udržateľnosti výroby automobilov v Slovenskej republike v kontexte prechodu na výrobu elektromobilov a k vybraným problémom rozvoja elektromobility, ktorú vo štvrtok na výjazdovom rokovaní v Košiciach zobrala na vedomie vláda.

Zmeny prinášajú dodatočné nároky

„Preto je zásadnou úlohou hospodárskej politiky vlády vytvoriť podmienky pre to, aby bol tento výrobný program lokalizovaný v prevádzkach umiestnených na území Slovenska. Rovnako bude vláda plne podporovať investície prepojené na elektromobilitu, ako batériové závody, závody pre čisté technológie, potrebné pre zabezpečenie napríklad čistej elektrickej energie a podobne,“ uvádza ďalej materiál.

Niektoré sprievodné javy prebiehajúcej technologickej zmeny však podľa vlády prinášajú so sebou dodatočné nároky. Nemožno podľa nej opomenúť ani pretrvávajúce ťažkosti s niektorými prvkami podnikateľského prostredia, ktoré je potrebné naďalej riešiť.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Niektoré aspekty však podľa nej zase naopak posilňujú komparatívnu výhodu výroby na Slovensku oproti iným lokalitám a niektoré dokonca predstavujú príležitosti pre ďalší rozvoj.

Nevyhnutná transformácia

„Pohľad na situáciu automobilového priemyslu na Slovensku nám ukazuje, že jeho transformácia je nevyhnutná a už sa aj deje. Podpora výroby elektrifikovaných a elektrických vozidiel je kľúčová nielen pre konkurencieschopnosť slovenských automobiliek, ale aj pre dosiahnutie dlhodobých klimatických cieľov. Vzhľadom na význam automobilového priemyslu pre slovenskú ekonomiku je nevyhnutné, aby vláda i ostatní relevantní aktéri podporovali tento proces,“ zdôrazňuje dokument.

V tejto súvislosti pritom vláda identifikuje šesť kľúčových oblastní, a to dostupnosť elektrickej energie, využitie zmeny výroby automobilov na posilnenie konkurencieschopnosti hospodárstva, kvalifikačnú štruktúru pracovníkov v porovnaní s potrebami trhu práce, a to v kontexte stredného odborného ako aj vysokého školstva, ale aj v kontexte rekvalifikácie, prispôsobenie dopravnej infraštruktúry potrebám udržateľnosti výroby automobilov a opatrenia na úseku ochrany životného prostredia.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Vláda SR