Odkaz uplynulého stredoeurópskeho Davosu znie jasne, náš priemysel potrebuje pomocnú ruku, inak oň môžeme prísť definitívne.
Rekordne vysoká inflácia, ekonomická vojna s Ruskom, narušené dodávateľské reťazce v dôsledku covidu, ale i problematická dekarbonizácia- to sú všetko spoločné menovatele, ktoré vyústili do zatvárania podnikov naprieč celou strednou Európou.
Spojenie V4 cez biznis
Ťažkosti postihli aj takých gigantov ako poľskú Grupu Azoty, či Anwill, no najhoršie dopady budú pociťovať malé a stredné podniky. Tie už dnes vo veľkom zatvárajú energeticky náročné výroby, prípadne fungujú v obmedzenom režime. Výpadky vo výrobe sa už dnes prejavujú na nedostatku tovarov, či súčiastok do priemyselnej produkcie.
Slovensko nie je jediná krajina V4, ktorá zatvára továrne (komentár)
Tieto problémy nie sú endemické pre Slovensko a podrobnejší rozbor problémov priemyslu akéhokoľvek člena V4, poskytuje rovnaký nelichotivý obraz. Preto ekonomická kríza poskytuje príležitosť opäť spojiť politicky rozdelenú V4 cez biznis.
Darovanému koňovi na zuby nepozeraj
Príležitosť vycítil aj poľský premiér Mateusz Morawiecki, ktorý na Ekonomickom fóre zavelil nazad k V4 a ku zmiereniu s Maďarmi. Za jeho prístupom môžu byť aj zhoršujúce sa vzťahy s EÚ, ktorá doteraz nevyplatila Poľsku pomoc z fondu obnovy, ale aj pokračujúce problémy vo vzťahoch s Nemeckom.
Bez zásadnej reformy trhu je veľmi malá šanca na zmiernenie dôsledkov ekonomickej vojny s Ruskom.
Ako sa ľudovo vraví, darovanému koňovi na zuby nepozeraj a ochotu Poliakov vrátiť sa k formátu V4 a riešiť spoločné ekonomické témy, treba využiť naplno. Potenciálu je v našom regióne dosť a pokiaľ všetky štyri krajiny spoločne sformujú svoj ekonomický záujem a budú ho spoločne aj prezentovať, tak by výsledkom mohli byť dokonca aj štrukturálne riešenia v ekonomike.
Najmä na úrovni EÚ dokáže V4 komunikovať podobné ekonomické témy, na čo im dáva predispozíciu homogénny, energeticky náročný, priemysel v regióne. Primárnou potrebou by malo byť zabezpečenie dodávateľských reťazcov, energetická bezpečnosť a krátkodobá podpora biznisov.
Politika musí ísť bokom
Práve krátkodobý horizont najbližšieho roka bude kritický, pokiaľ prežije náš priemysel toto obdobie, potom je veľká šanca, že sa podarí implementovať dlhodobé riešenia. Či už v podobe diverzifikácie produkcie energie, ale aj zabezpečenia rôznych častí do výroby.
Bez všetkých relevantných hráčov V4 sa môže opäť stať, že záujmy nášho priemyslu utrpia a v tomto prípade už neexistuje žiadna rezerva, ktorá by náš biznis podržala.
Prvou príležitosťou na preukázanie spoločného záujmu je núdzový energetický summit EÚ, ktorý zvolalo Česko na deviateho septembra. Tempo rastu cien energií je podmienené aj spoločnou trhovou politikou. Bez zásadnej reformy trhu je veľmi malá šanca na zmiernenie dôsledkov ekonomickej vojny s Ruskom.
Preto musí ísť politika bokom. Situácia si vyžaduje spoločný postup vychádzajúci z informovanej a konštruktívnej diskusie aj napriek nezhodám s Maďarskom, či Poľskom. Bez všetkých relevantných hráčov V4 sa môže opäť stať, že záujmy nášho priemyslu utrpia a v tomto prípade už neexistuje žiadna rezerva, ktorá by náš biznis podržala.
Autor je hlavným analytikom Rady slovenských exportérov.