Prechod na trvalý kurzarbeit sa podľa zamestnávateľov darí, Slovensko tak môže byť prvé v strednej Európe

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze, štátny rozpočet
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Prechod z tzv. Prvej pomoci na udržanie pracovných miest na trvalý kurzarbeit sa na Slovensku darí. Ak sa implementačná fáza podarí, Slovensko bude prvou krajinou strednej Európy, ktorá zavedie tento moderný pracovnoprávny inštitút. V tlačovej správe to uviedla Asociácia priemyselných zväzov a dopravy (APZD).

Trvalý kurzarbeit, teda podpora v čase skrátenej práce, je pre slovenské podniky platný od 1. marca tohto roka. Firmám má pomôcť vtedy, keď svojim pracovníkov nevedia zadávať prácu a hrozilo by im prepustenie, a to kvôli vonkajším problémom, ktoré sa nedajú ovplyvniť. Zatiaľ platí kurzarbeit na šesť mesiacov, ale už teraz podnikatelia vidia potrebu jeho predĺženia.

Kompenzácia pre zamestnancov

Vo svete podľa APZD stále pretrvávajú situácie, ktoré negatívne ovplyvňujú výrobu a fungovanie firiem. Túto podporu dostanú podniky ako kompenzáciu pre zamestnancov, ak je mimoriadna situácia, výnimočný alebo núdzový stav.

Kurzarbeit rieši aj možné dôsledky pandémie, teraz však najmä nedostatok materiálov alebo surovín, či komplikácie s ich doručením.

„Priemyselné podniky teraz nemôžu, najmä kvôli nedostatku súčiastok vyrábať, ale objednávky na výrobky majú na niekoľko rokov dopredu. Práve preto je nevyhnutné, aby si s pomocou kurzarbeitu udržali zamestnancov,“ uviedol generálny sekretár APZD Andrej Lasz.

Žiadosti budú podávať štvrtýkrát

Aktuálne si budú firmy zasiahnuté takouto situáciou, po skončení júna, podávať po štvrtý raz žiadosti o kurzarbeit. Tie, ktoré nemôžu prideľovať prácu svojim zamestnancom, kurzarbeit dostanú. Podpora je 60 % priemernej mesačnej mzdy, pričom najprv musí firma svojmu zamestnancovi zaplatiť 80 % jeho priemernej mzdy.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej Lasz
Firmy a inštitúcie Asociácia priemyselných zväzov a dopravy