Slovensko patrí podľa strany Sloboda a Solidarita (SaS) k najpriemyselnejším krajinám Európy, vďaka čomu má v budúcnosti aj lepšie predpoklady na vyšší ekonomický rast.
Udržanie priemyselnej výroby
„Ak sa pozrieme na posledných 25 rokov, v období rokov 1996 až 2021, narástol HDP krajín s nižším podielom priemyselnej výroby kumulatívne o 80,4 percenta HDP. Na druhej strane v krajinách Európskej únie, v ktorých je podiel priemyselnej výroby vyšší, kam patrí aj Slovensko, narástol HDP o 118,6 percenta,“ vysvetlil tímlíder SaS pre hospodárstvo Ján Oravec.
Podpora exportu na Slovensku potrebuje zásadnú reformu, zhodli sa politici (video)
Dosahovanie vyššieho ekonomického rastu je teda podľa neho možné tak, že opatrenia hospodárskej politiky sa zamerajú na dve veci. Jednou z nich je udržanie priemyselnej výroby, predchádzanie jej presunu do iných krajín a prilákanie nových priemyselných kapacít.
Ďalšie dôležité faktory
Ďalším faktorom je zvyšovanie pridanej hodnoty, ktorú priemysel generuje. Dôležitými faktormi podľa strany sú podnikateľské prostredie, ceny energií, dostupnosť a kvalita pracovnej sily a inovácie.
Výrobné ceny v slovenskom priemysle rástli, o niečo sa zrýchlila aj inflácia a analytik ozrejmil ďalšie prognózy
„Ich zlepšovanie je najlepšou stratégiou, ako predchádzať poklesu priemyslu na HDP, a teda tzv. deindustrializácii,“ povedal Oravec. Pre dosahovanie vysokého ekonomického rastu je podľa neho dôležitá správna politika.