Priemysel čelí ďalšiemu vážnemu problému. Chýbajú kapacity pre nerecyklovateľný odpad, hrozí ich kolaps

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Indonézia, odpad
Foto: ilustračné, SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Hoci objem priemyselného odpadu viac ako štvornásobne prevyšuje objem komunálneho odpadu, zo strany štátu mu dlhodobo nie je venovaná primeraná pozornosť. Priemyselný sektor sa pritom chce zodpovedne postarať o vzniknutý odpad, čelí však viacerým problémom.

Asociácia priemyselných zväzov a dopravy, Zväz odpadového priemyslu a spoločnosť Kosit vyzývajú na urýchlené prijatie opatrení, ktoré pomôžu odvrátiť hroziaci kolaps spracovateľských kapacít a zároveň podporia prechod Slovenska k obehovému hospodárstvu. Aktuálny negatívny trend totiž podľa nich ohrozuje prísun a realizáciu nových investičných projektov na Slovensku.

Najlepšia forma spracovania odpadu

Priemyselné podniky majú záujem odpad prioritne recyklovať. Recyklácia je najlepšia, najekologickejšia a v mnohých prípadoch aj veľmi zisková forma spracovania odpadu. Existujúce kapacity koncových spracovateľských zariadení však aj z dôvodu výrazného rozvoja priemyslu nestačia na pokrytie dopytu.

„Priemysel je pripravený na recykláciu ako najefektívnejšiu formu spracovania odpadov, avšak čelí vážnemu nedostatku kapacít na spracovanie a energetické zhodnotenie nezrecyklovateľného odpadu,“ upozorňuje generálny sekretár Asociácie priemyselných zväzov a dopravy Andrej Lasz.

Odpad musia vyvážať

To vytvára výrazný tlak na firmy, ktoré sú nútené vyvážať odpad za hranice Slovenska, čo je neudržateľné a často finančne nákladné.

„Situácia je alarmujúca. S nábehom výroby nových ohlásených investícii v oblasti automobilovej výroby môže prísť bez okamžitých opatrení ku kolapsu spracovateľských kapacít v horizonte nasledujúcich 2 až 5 rokov,“ varuje generálny riaditeľ Zväzu odpadového priemyslu Ján Chovanec.

Pomôcť by mohlo viacero vecí

Pomôcť by pritom mohli zjednodušenie administratívnych procesov ohlasovania nebezpečného odpadu, ale aj vytvorenie akčného plánu pre nakladanie s nebezpečnými odpadmi na národnej úrovni, ktorý by podporil budovanie regionálnych centier pre ich zneškodňovanie.

Moderné odpadové hospodárstvo zahŕňa minimálne skládkovanie, maximálnu recykláciu a energetické využitie odpadov, čo prispieva k surovinovej a energetickej sebestačnosti. V Európe je trend minimalizovať odpad končiaci na skládkach a zvyšovať mieru recyklácie a energetického zhodnotenia. Slovensko na to musí reflektovať budovaním potrebných kapacít. V súčasnosti sú však u nás len dve mestá, ktoré disponujú zariadeniami na energetické využitie odpadu (ZEVO) – Bratislava a Košice.

Asociácia priemyselných zväzov a dopravy reprezentuje viac ako 70 % domáceho výrobného priemyslu, 13 zväzov, 1 500 firiem a 180 000 zamestnancov. Jej členmi sú napríklad Zväz automobilového priemyslu SR, Zväz strojárskeho priemyslu SR, Zväz elektrotechnického priemyslu SR, Zväz hutníctva, ťažobného priemyslu a geológie SR, Zväz stavebných podnikateľov Slovenska, Slovenská bioplynová asociácia či Zväz odpadového priemyslu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej LaszJán Chovanec
Firmy a inštitúcie APZD Asociácia priemyselných zväzov a dopravyKOSITSlovenská bioplynová asociáciaZAP Zväz automobilového priemyslu SRZSPS Zväz stavebných podnikateľov SlovenskaZväz elektrotechnického priemyslu SRZväz hutníctva ťažobného priemyslu a geológie SRZväz odpadového priemysluZväz strojárskeho priemyslu SR