Priemyselný sektor bol v roku 2021 v Európskej únii (EÚ) tretím najväčším konečným spotrebiteľom energie po doprave a domácnostiach. Podiel priemyslu na konečnej spotrebe energie bol 25,6 percenta.
Závisel od fosílnych palív
Sektor pritom zreteľne závisel od fosílnych palív. Viac ako polovicu (50,9 %) konečnej spotreby energie v priemysle pokrývali zemný plyn, ropa a ropné produkty, tuhé fosílne palivá a nerecyklovateľný odpad. Informoval o tom v piatok štatistický úrad Európskej únie Eurostat.
Elektrina (33,2 %) a zemný plyn (32,7 %) v roku 2021 pokrývali dve tretiny konečnej spotreby energie v priemyselnom sektore Európskej únie.
Priemyselná produkcia stúpla a najviac ju potiahli automobilky, porovnanie s rokmi 2019 a 2021 ale nepoteší
Podiel ostatných zdrojov energií bol podstatne menší. Podiel ropy a ropných produktov bez zahrnutia biopalív bol 9,8 percenta, podiel obnoviteľných zdrojov energie a biopalív bol 9,7 percenta a tuhé palivá pokrývali 6,4 percenta konečnej spotreby energie v priemysle EÚ.
Najmenší podiel
Najväčší podiel konečnej spotrebe energie v priemysle EÚ v roku 2021 pripadal na chemický a petrochemický priemysel, a to 21,5 percenta.
Nasledovalo spracovanie nekovových nerastov (14,1 %), produkcia papiera a buničiny (13,6 %), výroba potravín, nápojov a tabaku (11,6 %) a produkcia železa a ocele (10,2 %). Najmenší podiel na konečnej spotrebe energie v európskom priemysle mal textilný a kožiarsky sektor (1,3 %).