Priemysel na Slovensku sa v marci ďalej zotavoval zo slabého úvodu roka a zaznamenal podľa dát Štatistického úradu medziročný nárast produkcie o 3,5 %. Tento rast podľa analytika UniCredit Bank Ľubomíra Koršňáka podporil priaznivý bázický efekt, keďže v marci minulého roka priemysel zaznamenal najvýznamnejší medziročný prepad produkcie.
Produkcia slovenského priemyslu sa po zohľadnení sezónnych vplyvov zvýšila o 0,7 % v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom.
Automobilky potiahli rast celého sektora
Automobilový priemysel zostáva podľa analytika hlavným ťahúňom rastu, pričom jeho produkcia medziročne vzrástla o 20,6 %. Bez jeho rastu by priemysel ako celok zaznamenal medziročný pokles o 1,5 %. Automobilky podľa Koršňáka pravdepodobne ťažili z rastu dopytu na európskom trhu a z nábehu nových výrobných kapacít.

V Bratislavskom kraji môžu do deviatich mesiacov pribudnúť ďalšie priemyselné haly
Naopak, energetika a výroba strojov zaznamenali pokles. Energetika klesla medziročne o 15,6 %, čo z celkových čísel priemyslu ubralo takmer dva percentuálne body. Výroba strojov sa prepadla o 15,7 %. Pozitívne sa vyvíjal aj spracovateľský priemysel, ktorý medziročne narástol o 6,0 %, a to aj vďaka zlepšeniu vo výrobe kovov a elektrických zariadení. Výroba spotrebnej elektroniky zaznamenala medziročný nárast o 25,8 %, čo z nej robí najrýchlejšie rastúce odvetvie priemyslu v marci.
Prvý štvrťrok zostal celkovo slabý
Napriek silným marcovým číslam priemyslu, v priemere produkcia v prvom štvrťroku klesala o 0,9 % v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka. Priemysel tak ekonomiku v úvode roka ďalej nepodporoval, aj keď jeho kľúčová zložka, výroba áut, prevažne rástla.

Ceny výrobkov zvýšili nielen priemyselní výrobcovia, ale aj poľnohospodári a stavebníci
Nálada v slovenskom priemysle sa v úvode roka podľa analytika nelepší. Dôvera v priemysel sa síce v apríli jemne zlepšila, avšak naďalej ostávala pod 10-ročným priemerom. Náladu v domácom priemysle stále zhoršuje relatívne nízka úroveň objednávok.
„Domáci priemysel sa od jari bude musieť vysporiadať aj s novými clami na vývozy áut do Spojených štátov. Tie pritom pravdepodobne presunuli časť produkcia z jari do úvodu roka a čiastočne tak vylepšovali čísla priemyslu v prvých mesiacoch roka,“ skonštatoval Koršňák.
Tlmený rast aj u zahraničných partnerov
Nálada sa zatiaľ zásadnejšie nelepší ani u kľúčových obchodných partnerov Slovenska, hoci sa podľa analytika zdá, že z dna sa už definitívne odrazila. Aj v tomto roku tak bude rast priemyslu podľa neho stále tlmený dopadmi energetickej krízy, či transformáciou európskeho automobilového priemyslu.

Výroba áut na Slovensku klesla, očakáva sa však rast s nábehom nových produkčných kapacít
„S postupujúcim rokom by však priemysel predsa len mohol začať dostávať aj pozitívny impulz z uvoľnenejšej menovej politiky ECB, ktorá by sa s miernym oneskorením mala postupne prelievať aj do reštartu dopytu po investičných tovaroch v Európe,“ povedal Koršňák.
Pozitívny impulz by v priebehu roka, avšak skôr až v tom budúcom, mohol dostať aj európsky zbrojársky priemysel. Nepriamo z toho môžu podľa analytika ťažiť aj slovenskí priemyselníci. „Predpokladáme však, že prevažne len ako súčasť subdodávateľského reťazca,“ uzavrel analytik.