Priemysel ako celok zažíva podľa analytika časy kolísania svojho výkonu, keď sa produkcia niektorých priemyselných odvetví razantnejšie mení aj z mesiaca na mesiac. V júli priemyselná produkcia medziročne poklesla o 6,4 %. Prehĺbila tak tempo poklesu zaznamenané v júni, ale udržala sa podľa Štatistického úradu SR pod mierou poklesu, ktorý bol v jarných mesiacoch.
Ovplyvňovanie výkonnosti firiem
„Výkonnosť priemyslu bola v uplynulom období obmedzovaná problémami s dodávkami niektorých vstupov, avšak dáta ukazujú, že toto napätie sa postupne zvoľňuje aj v dôsledku ustupujúcej pandémie či slabnúcej ekonomickej aktivity,“ poznamenal analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák.
Energetická kríza už ohrozuje celý slovenský priemysel, bez pomoci od štátu hrozí utlmovanie výroby aj rast nezamestnanosti
Na druhej strane sa oči Európanov podľa neho upierajú na energetické trhy, ktoré sú v súčasnosti hlavným faktorom ovplyvňujúcim výkonnosť firiem, situáciu spotrebiteľov prostredníctvom inflácie a teda aj ekonomík ako takých.
Premenlivá situácia
Situácia v ekonomikách tak ostáva premenlivá a do veľkej miery ovplyvňovaná politickými faktormi. Ďalší výkon priemyslu, ale aj hospodárstva, bude podľa Horňáka závisieť aj od prijatých opatrení, či už slovenskej vlády alebo európskeho spoločenstva. „Pomoc priemyselným podnikom na zmiernenie aktuálnej situácie je nevyhnutná, avšak stále musí byť cielená a efektívna, keďže verejné financie sa po pandémii ešte nestihli znovu postaviť na nohy,“ dodal Horňák.
Nálada v domácom priemysle ostáva podľa analytika UniCredit Bank Ľubomíra Koršňáka nízka. Vojna na Ukrajine, rekordne vysoká inflácia, ale už aj prvé efekty uťahovania menových podmienok na viacerých významných exportných trhoch slovenských priemyselníkov budú podľa neho čoraz viac nahlodávať aj kondíciu viacerých odvetví slovenského priemyslu. Viacero odvetví tak môže v druhej polovici roka vykazovať pozvoľné znižovanie produkcie.
Úzke hrdlá
„V kľúčovom automobilovom priemysle budú naďalej hrať dôležitú rolu úzke hrdlá v dodávateľských reťazcoch. Tie by sa mohli v porovnaní s jarou tohto roka aspoň čiastočne uvoľniť, naďalej však budú narúšať produkciu slovenských závodov automobiliek a prispievať k zvýšenej volatilite produkcie priemyslu,“ povedal Koršňák.
Recesia pozvala do krízového tanca každého priemyselníka a vláda dlhé mesiace rieši iba seba, upozorňuje Zemaník
Problémy automobilového priemyslu aj v ostávajúcich mesiacoch roka by mali podľa neho ostávať najmä na strane ponuky, teda dodávok. Naopak, dopyt po nových autách síce môže začať znižovať zhoršujúca sa finančná situácia európskych domácností, na vysokých úrovniach by ho však mala stále držať odložená spotreba z predchádzajúcich dvoch rokov i priaznivý cyklus obnovy vozového parku.