Priemyselná produkcia na Slovensku rastie, ale tempo sa začína spomaľovať

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Priemysel, automobilka
Foto: ilustračné, SITA/AP

Priemyselná produkcia by mala aj naďalej podľa analytikov rásť, avšak miernejšie. V júni to bol medziročný rast takmer o 14 percent. Aj keď ide podľa analytičky 365.bank Jany Glasovej stále o dvojciferné tempo rastu, je pomalšie ako v predchádzajúcich mesiacoch.

Tempo spomaľuje podľa nej pre slabší vplyv bázického efektu. Aktuálnym ťahúňom rastúcej priemyselnej výroby je ekonomické oživovanie po ústupe pandémie a silnejší zahraničný dopyt.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

„Očakávame, že aj v júli dosiahne naša priemyselná produkcia medziročný rast, ale miernejší ako v predchádzajúcich mesiacoch. Smerom nahor ju bude ťahať hlavne ekonomické oživovanie,“ poznamenala Glasová.

Rast spomaľuje materiálová kríza

Zároveň však podľa nej platí, že pozitívny vplyv bázického efektu postupne odznieva a v letných mesiacoch už bude slabší. Priemyselná produkcia je zároveň negatívne ovplyvnená globálnou materiálovou krízou, ktorá ju bude ťahať nadol.

Do ďalších mesiacov bude podľa analytika Slovenskej sporiteľne Mateja Horňáka rozhodujúca situácia spojená s nedostatkom polovodičov a jej ďalší vývoj, ako aj rozsah a sila tretej vlny pandémie.

„Ak sa podarí udržať výrobu a zároveň tretia vlna nenaruší odberateľské trhy, môže priemyselná produkcia dosahovať dobrú výkonnosť aj v nasledujúcich mesiacoch, aj keď už v nižších číslach, keďže vplyv nízkej bázy postupne vyprchá. To ovplyvní aj exportnú výkonnosť, kde po oživení domáceho dopytu a investícií očakávame nárast importu, čo postupne stlačí saldá zahraničného obchodu smerom k negatívnym úrovniam,“ uviedol Horňák.

Zotavovanie priemyslu ohrozujú viaceré faktory

Lepšia pandemická situácia v Európe podporená očkovaním pomáha podľa analytika UniCredit Bank Ľubomíra Koršňáka zdvíhať európsky dopyt. Na druhej strane, nové mutácie vírusu, či slabšia úroveň zaočkovanosti v niektorých krajinách, môžu podľa neho zvýrazniť jesennú vlnu pandémie a opäť tak pribrzdiť zotavovanie európskeho priemyslu.

„Stabilnému návratu slovenského priemyslu na predpandemické úrovne bude aj v nasledujúcich mesiacoch pravdepodobne brániť globálna polovodičová kríza. Nedostatok čipov by mal v nepravidelných intervaloch aj v treťom a štvrtom štvrťroku odstavovať časť produkcie tuzemských automobiliek,“ dodal Koršňák.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jana GlasováĽubomír KoršňákMatej Horňák