Vláda schválila opatrenie, ktoré už od októbra uľahčí príchod vysokokvalifikovanej pracovnej sily na Slovensko

Robotníci, zamestnanci, práca
Tento článok pre vás načítala AI.

Vláda schválila opatrenie, ktoré má už od začiatku októbra pomôcť prilákať a uľahčiť príchod vysokokvalifikovanej pracovnej sily z tretích krajín na slovenský pracovný trh. Návrh vznikol po dohode so sociálnymi partnermi na rokovaní Hospodárskej a sociálnej rady SR.

Naliehavosť odstránenia bariér

Legislatívny návrh rezort práce a sociálnych vecí predložil na rokovanie vlády bez jeho predchádzajúceho prerokovania s príslušnými orgánmi a inštitúciami v pripomienkovom konaní.

„Dôvodom je naliehavosť potreby jeho schválenia, ktorá vyplýva z potreby odstránenia bariér pre vysokokvalifikovanú pracovnú silu, ktorá bude zamestnaná v zamestnaniach s mimoriadnym významom pre hospodárstvo Slovenskej republiky,“ zdôvodnilo ministerstvo práce.

Stačí bakalársky titul

Novelizáciou nariadenia vlády sa od októbra tohto roka zníži úroveň dosiahnutého vysokoškolského vzdelania štátnych príslušníkov tretích krajín, ktorí budú zamestnaní u zamestnávateľa na Slovensku v zamestnaniach s vysokou pridanou hodnotou. Po novom bude stačiť ukončenie trojročného vysokoškolského štúdia.

„V mnohých krajinách veľký počet absolventov ukončuje vzdelanie zamerané napríklad na informačné technológie ukončením prvého stupňa vysokoškolského vzdelania s bakalárskym titulom a v ďalších stupňoch vysokoškolského vzdelania pokračujú len tí študenti, ktorí sa chcú venovať vede, výskumu alebo učiteľstvu v tejto oblasti,“ uviedlo ministerstvo práce.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Hospodárska a sociálna rada SRMPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SR