Projekt Winkelmannu v Rimavskej Sobote získal osvedčenie o významnej investícii, má strategický význam

Priemyselný park, Rimavská Sobota
Priemyselný park Rimavská Sobota. Reprofoto: www.facebook.com
  • aktualizované 6. júla, 11:28

Projekt nemeckej spoločnosti Winkelmann v Priemyselnom parku Rimavská Sobota získal osvedčenie o významnej investícii. Vo štvrtok o tom na návrh Ministerstva hospodárstva rozhodla vláda. Firma chce na Slovensku vybudovať nový závod na výrobu zásobníkov vody pre technologické systémy vykurovania a zásobovania teplou vodou. Investičné náklady predstavujú 110 mil. eur, vzniknúť by malo 452 nových pracovných miest.

Urýchlenie procesov

Ako rezort uvádza v doložke vplyvov k predloženému materiálu, vydanie osvedčenia umožní zrýchliť povoľovacie procesy pre investíciu strategického významu pre región Rimavskej Soboty ako aj celého Slovenska. Investícia smeruje na územie s rozlohou 23 hektárov, zahŕňa lisovacie zariadenie, zváraciu montážnu linku, smaltovacie zariadenie, či hlavnú montážnu linku. Veľká časť zariadení bude spĺňať štandardy priemyslu 4.0. Ročná produkcia by mala dosiahnuť 300-tisíc jednotiek smaltovaných nádrží.

Ako po rokovaní vlády spresnil minister hospodárstva Peter Dovhun, schválenie osvedčenia o významnej investícii nadväzuje na samotnú investičnú zmluvu, ktorú štát a spoločnosť Winkelmann podpísali pred niekoľkými týždňami. Toto osvedčenie jej umožní skrátiť lehoty v rámci jednotlivých povoľovacích konaní.

V praxi to znamená, že osvedčenie o významnej investícii dáva možnosť investorovi požiadať o posudky a o schválenie v jednotlivých konaniach s kratšími lehotami, ako je to v zákone,“ objasnil.

Rozvoj zamestnanosti

Dovhun opätovne zdôraznil, že investícia smeruje do regiónu, ktorý dlhodobo zápasí s vysokou nezamestnanosťou a očakáva, že Winkelmann podporí vznik celého ekosystému subdodávateľských spoločností.

Očakávame, že tak ako Volvo vo Valalikoch prinesie na východné Slovensko zamestnanosť a inováciu, tak presne táto investícia by mala byť takým tým prvým impulzom budovania a rozvoja zamestnanosti a podnikateľského sektora v Rimavskej Sobote a okolí,“ skonštatoval.

Štát definitívne potvrdil investíciu nemeckej spoločnosti Winkelmann v pripravovanom priemyselnom parku Rimavská Sobota koncom mája tohto roka. Začiatok produkcie je plánovaný na rok 2025. Vznik priemyselného parku v Rimavskej Sobote odsúhlasil kabinet ešte v januári 2021. V júli minulého roka získal osvedčenie o významnej investícii.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter Dovhun
Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SRWinkelmann