Rok 2023 bol pre žilinskú Kiu v znamení lepšej dostupnosti dielov, čakajú ju však viaceré výzvy aj Euro 7

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
PRIEMYSEL: Výrobný závod Kia Slovakia
Výstupná kontrola vozidiel Kia vo výrobnom závode Kia Slovakia v Tepličke nad Váhom pri Žiline. Teplička nad Váhom, 15. august 2023. Foto: SITA/Milo Fabian
Tento článok pre vás načítala AI.

Čiastočne lepšia dostupnosť dielov a plynulejšia logistika. Aj takto hodnotí rok 2023 automobilka Kia Slovakia. Napriek tomu však fabrika podľa vyjadrenia jej hovorcu Tomáša Potočeka musela riešiť viaceré výzvy týkajúce sa logistiky.

Nové európske normy a Euro 7

Pre nasledujúce obdobie budú zásadné nové európske normy a legislatíva ako napríklad Euro 7, ktoré sa významne dotknú výrobcov automobilov a vyžiadajú si veľmi veľké úsilie, finančné prostriedky a čas potrebný na ich aplikáciu.

Kľúčovou investíciou končiaceho sa roka bola v žilinskej automobilke generačná výmena 56 robotov na karosárni počas letnej odstávky. „Tento projekt pokračuje výmenou ďalších 12 robotov počas vianočnej celozávodnej odstávky,“ doplnil pre agentúru SITA Potoček. V karosárni fabrika tento rok úspešne spustila projekt kolaboratívnych robotov. Na lakovni sa jej zase podarilo zvýšiť úroveň automatizácie na linke tmelenia pridaním siedmich nových robotov.

Plán výroby na budúci rok

Výrobné výsledky za rok 2023 ako aj plán výroby na budúci rok zverejní spoločnosť začiatkom budúceho roka. Ako však prezradil Potoček, investície by v nasledujúcom období mali smerovať najmä do nových technológií, kvality, automatizácie či ergonómie.

Kia Slovakia je jediným výrobným závodom spoločnosti Kia Corporation v Európe. Závod bol vybudovaný v rokoch 2004 až 2006. Výroba automobilov ako aj motorov bola spustená v decembri 2006. Kia Slovakia má dlhodobo stabilný počet 3 700 zamestnancov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Tomáš Potoček
Firmy a inštitúcie Kia Slovakia