Rozhodujúci je najmä materiál. Podľa čoho vybrať rezný a brúsny kotúč?

1 3.jpg
Foto: Unsplash

To, aký rezný alebo brúsny kotúč si vyberiete, ovplyvní kvalitu aj dĺžku práce. Plánujete pracovať s betónom? Chystáte sa brúsiť nerez? Alebo leštiť drevo? Po ktorom kotúči siahnuť, aby ste s výsledkom a najmä s priebehom práce boli spokojní? Pomôže vám stručný sprievodca výberom rezných a brúsnych kotúčov.

Aké parametre si všímať pri rezných kotúčoch

Nie je kotúč ako kotúč. Prvým krokom je vybrať správny typ kotúča – idete brúsiť, leštiť či rezať? Keď poznáte odpoveď na túto otázku, pri kúpe zohľadnite tiež výrobcu. Pre hladší priebeh práce aj dlhšiu životnosť kotúča sa oplatí staviť na osvedčených výrobcov, ako Pferd či Rhodius.

Brúsne a rezné kotúče vyberajte podľa spôsobu upnutia na nástroj – iný je pre uhlovú brúsku, iný pre priamu brúsku. Podľa veľkosti plochy, resp. hrúbky materiálu zvoľte priemer kotúča. Väčšiu plochu zvládnete rýchlejšie opracovať s kotúčom s väčším priemerom a to isté platí pri hrubšom materiáli. Kľúčovým faktorom pri nákupe vhodného kotúča je ale materiál, s ktorým budete pracovať.

Podľa čoho vyberať rezné kotúče

Univerzálny kotúč na všetky materiály neexistuje, preto vždy vyberajte podľa toho, či idete rezať betón, kov, hliník, drevo, umelú hmotu. Napríklad na stavebné materiály, ako betón, tehly alebo keramický obklad, sú vhodné diamantové rezné kotúče. V prípade, že plánujete rezať obkladačky a kachličky, siahnite po celoobvodovom kotúči.

Na opracovanie kovu sa zväčša používajú zirkónové rezné kotúče. Tu je však na mieste rozlišovať, aký typ kovu idete rezať. Železo, oceľ, nerez, hliník, mosadz, bronz? Podľa odpovede zvoľte správny variant. Tiež odporúčame zohľadniť hrúbku rezného kotúča – čím tenší kotúč, tým menej odpadového materiálu a tiež vyššia presnosť.

2 3.jpg
Foto: Pixabay

Na čo si dať pozor pri výbere brúsneho kotúča?

A čo brúsne kotúče? Pri ich výbere je to podobné ako pri rezných kotúčoch. Hlavným kritériom materiál, ktorý sa chcete opracovávať. Chystáte sa leštiť betón či iný stavebný materiál, napríklad kameň? Skvelou voľbou sú diamantové brúsne kotúče. Pripravte sa na vyššiu cenu, za ktorú však dostanete vysoký pracovný komfort.

Diamantové brúsne kotúče majú v porovnaní so štandardnými vyššiu životnosť a taktiež umožňujú precíznejšiu prácu. Dokonca je možné ich skombinovať aj s uhlovou brúskou a minimalizovať tak množstvo prachu.

Drôtené brúsne kotúče sú zas vhodné na brúsenie kovov – opracovanie materiálu zvládajú rýchlo. Namieste je však počítať s väčším úbytkom opracovávaného kovu. Ak chcete byť k materiálu šetrnejší, zvoľte lamelové brúsne kotúče, ktoré sú vhodné aj na prácu s drevom.

Všetko profesionálne vybavenie na brúsenie, leštenie i rezanie nájdete na www.abse.sk.

Informačný servis

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom