Sakovej ministerstvo spochybňuje najnovší rebríček konkurencieschopnosti ekonomík, podieľal sa na ňom bývalý člen SaS

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
VOĽBY: Volebná noc Petra Pellegriniho
Podpredsedníčka strany HLAS - sociálna demokracia Denisa Saková počas volebnej noci kandidáta na prezidenta SR Petra Pellegriniho v reštaurácii Aušpic v rámci 2. kola prezidentských volieb 2024. Bratislava, 6. apríl 2024. Foto: archívne, SITA/Jana Birošová
Tento článok pre vás načítala AI.

Ministerstvo hospodárstva SR spochybňuje objektivitu najnovšieho vydania Svetovej ročenky konkurencieschopnosti ekonomík v roku 2024. Každoročne ju zverejňuje Inštitút slobody a podnikania v spolupráci so švajčiarskym Inštitútom pre rozvoj manažmentu, Nadáciou F. A. Hayeka a ďalšími 66 organizáciami z celého sveta.

Slovensku patrí v aktuálnom rebríčku konkurencieschopnosti 59. miesto spomedzi 67 hodnotených krajín. V porovnaní s minulým rokom si pohoršilo o šesť priečok.

Pokles najmä v oblasti efektívnosti vlády

„Keďže na tvorbe rebríčka sa priamo podieľal bývalý poslanec strany Sloboda a Solidarita (predsedom Inštitútu slobody a podnikania je bývalý štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR Ján Oravec – poznámka redakcie) a napríklad Slovensko s historicky najnižšou nezamestnanosťou je v tomto rebríčku v oblasti pracovnej sily hodnotené na poslednom mieste, môžeme pochybovať o objektivite tohto hodnotenia,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa rezortu hospodárstva Mária Pavlusík.

Ministerstvo hospodárstva bude podľa nej aj naďalej podporovať spoluprácu vlády, odborov a podnikateľov na zlepšovaní podnikateľského prostredia, tak ako to urobilo napríklad pri špeciálnej vláde k automobilovému priemyslu alebo pri nedávnom prijatí ďalších opatrení na zlepšenie podnikateľského prostredia.

Slovensko medziročne v rebríčku pokleslo najmä v oblasti efektívnosti vlády, kde možno vidieť prepad vo všetkých piatich subfaktoroch. Napríklad v oblasti inštitucionálneho rámca sme sa prepadli zo 40. na 55. pozíciu.

Ekonomický rozvoj krajiny

V oblasti ekonomického rozvoja krajina zastáva, rovnako ako minulý rok, 56. miesto, avšak napríklad v subfaktore medzinárodných financií, sme sa prepadli z 63. na 66. priečku a sme predposlední spomedzi všetkých krajín. Poslednú, 67. pozíciu má Slovensko v oblasti postoja a hodnôt v rámci efektívnosti podnikov.

Autori rebríčka pritom pripomínajú, že Slovensko patrilo v rokoch 2007 až 2009 medzi vysoko konkurenčné krajiny a bolo dokonca na 30. mieste. Aktuálne však má jeho podnikateľské prostredie rozsiahle problémy.

„Verejné financie sú dlhodobo deficitné. Problémom posledných rokov je tiež nestálosť legislatívneho prostredia a prijímanie zákonov neštandardnými legislatívnymi procesmi,“ konštatujú. Taktiež sa podľa nich nedarí obnoviť dôveru voči slovenskej justícii. Upozorňujú aj na vysoké odvodové zaťaženie zamestnávateľov.

Najkonkurencieschopnejšie krajiny

Prvú trojicu krajín z hľadiska ich globálnej konkurencieschopnosti tvoria Singapur, Švajčiarsko a Dánsko. Írsko kleslo na štvrté miesto. V prvej desiatke si o dve priečky polepšil Hongkong, ktorý sa posunul na piatu pozíciu, zatiaľ čo Švédsko si polepšilo o dve miesta a obsadilo šiestu priečku.

Spojené arabské emiráty sa posunuli o tri pozície a sú siedme. Taiwan klesol o dve miesta na ôsme, zatiaľ čo Holandsko kleslo na deviatu priečku. Nórsko si polepšilo oproti minulému roku o štyri pozície a vrátilo sa do prvej desiatky.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján OravecMária Pavlusík
Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SRSaS Sloboda a Solidarita