Schaeffler na Kysuciach plánuje ďalšiu investíciu do elektromobility, žiada o pomoc aj štát

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Schaeffler
Schaeffler je celosvetovo významný dodávateľ v oblasti automobilového a priemyselného sektora. Foto: FB Schaeffler (www.facebook.com)
Tento článok pre vás načítala AI.

Kysucký Schaeffler plánuje ďalšiu investíciu do elektromobility. Minulý rok v lete spoločnosť v Kysuckom Novom Meste otvorila nové vývojové centrum pre elektromobilitu, aktuálne chce do rozšírenia kapacity prevádzkarne na výrobu predných a zadných elektrických osí pre e-mobilitu investovať viac ako 22,6 mil. eur.

Projekt by mal priniesť aj jedenásť nových pracovných miest. Schaeffler žiada o pomoc aj štát. Ministerstvo hospodárstva SR navrhlo investíciu podporiť daňovou úľavou 3 mil. eur.

Nové výrobné kapacity

Schaeffler chce vybudovať nové výrobné kapacity, kombinovanú výrobnú linku pre finálnu montáž prednej a zadnej nápravy, vrátane predmontážnych pracovísk. Produkcia by mala byť zameraná na moderné systémy v rámci e-mobility, teda produkty čisto elektrických vozidiel, tzv. AMG 3in1.

Montáž takého systému pozostáva z predmontáže prevodovky, parkovacej brzdy, aktuátora, diferenciálu, e-motora, finálnej montáže a testovania.

„Zmontovaná zostava sa následne testuje na špeciálnej skúšobnej stanici, kde sa simulujú podmienky porovnateľné s podmienkami prevádzky vo vozidle. Pri rôznej záťaži sa sledujú parametre ako test funkčnosti, test hlučnosti, tesnosť systému a ďalšie,“ uvádza firma.

Stúpne produkcia závodu

Vďaka investícii by produkcia závodu mala stúpnuť o 57 %. Priemerná výrobná kapacita súčasnej produkcie bola cez 564 mil. eur, pri plnej kapacite v roku 2029 by mohla atakovať 888 mil. eur. Začiatok výroby odhaduje spoločnosť v roku 2025.

Nemecká skupina Schaeffler je celosvetovo významný dodávateľ v oblasti automobilového a priemyselného sektora. Má 200 prevádzok vo viac ako 50 krajinách sveta.

Na Slovensku začala pôsobiť ešte v roku 1991 v Skalici, dnes má dva výrobné závody, jeden v Skalici a jeden v Kysuckom Novom Meste, obchodné zastúpenie pre Slovensko taktiež v Kysuckom Novom Meste a centrum zdieľaných služieb v Žiline. Spolu u nás zamestnáva viac ako 8 000 zamestnancov a produkuje tržby v hodnote viac ako 1 miliardy eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať