Slovenské automobilky vyprodukovali za prvý polrok viac ako 500-tisíc vozidiel, výrobu najviac zasiahla čipová kríza

Automobilka, autá
Foto: ilustračné, SITA/Martin Havran

V prvom polroku tohto roku sa na Slovensku vyrobilo viac ako 555 tisíc automobilov. Zväz automobilového priemyslu SR to pri zohľadnení aktuálnej situácie považuje za veľmi dobrý výsledok.

Za prvých šesť mesiacov roku 2019 pritom slovenské automobilky vyprodukovali vyše 615 tisíc vozidiel, v silne pandemickom minulom roku to za uvedené obdobie bolo viac ako 420 tisíc áut.

Automobilky stáli týždne

„Ak by sme porovnávali prvé polroky posledných troch rokov, tak je potrebné zdôrazniť, že rok 2019 bol pre Slovensko rekordný,” uviedol pre agentúru SITA generálny sekretár Zväzu automobilového priemyslu SR Ján Pribula.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Vlaňajší rok významne poznačila pandémia, ktorá sa podpísala pod výsledky prvého polroku, kedy automobilky stáli šesť až osem týždňov. Ako zdôraznil Pribula, prišlo k značnému výpadku výroby, ktorý sa už do konca roka nepodarilo dohnať.

Čipová kríza

Aktuálny rok je podľa zväzu v znamení pokračujúceho boja s pandémiou a opatrení, ktoré bolo nutné zaviesť vo výrobe tak, aby bola zabezpečená ochrana pracovníkov pred šírením pandémie.

„Zároveň sa začali prejavovať vplyvy pandémie na celý dodávateľský reťazec, kedy dochádzalo k výpadkom v dodávkach materiálov a zvyšovaniu cien. Najväčším zásahom však je čipová kríza, ktorá postihuje celý reťazec výroby a distribúcie vozidiel,” skonštatoval Pribula.

Dodávky dielcov, predovšetkým tých, ktoré obsahujú elektronické súčiastky, sú nepravidelné a každá automobilka zvláda túto situáciu ináč. V každom prípade sa však podľa Pribulu prakticky žiadna z nich nevyhla zastaveniu výroby.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján Pribula
Firmy a inštitúcie ZAP Zväz automobilového priemyslu SR