Slovenské lietajúce auto AirCar dostalo osvedčenie o letovej spôsobilosti, transformuje sa na lietadlo za približne dve minúty

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
DOPRAVA: AirCar pristálo na letisku v Bratislave
Slovenské lietajúce auto AirCar. Foto: SITA/Branislav Bibel

Lietajúci automobil AirCar dostal od slovenského dopravného úradu osvedčenie o letovej spôsobilosti. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Hybridný dopravný prostriedok schopný dosiahnuť rýchlosť nad 160 kilometrov za hodinu a výšku 2500 metrov je vybavený motorom BMW a bežným benzínovým čerpadlom. Transformácia z auta na lietadlo trvá dve minúty a 15 sekúnd.

Rozhodnutiu o certifikácii predchádzalo 70 hodín testovacích letov a viac ako 200 vzlietnutí a pristátí. „Certifikácia AirCar otvára dvere sériovej výrobe veľmi efektívnych lietajúcich áut,“ povedal jeho tvorca Štefan Klein, podľa ktorého AirCar môže navždy zmeniť cestovanie na stredné vzdialenosti.

Lietajúce auto vzlieta a pristáva ako bežné lietadlo, pričom vyžaduje licenciu pilota. Vlani v júni absolvovalo 35-minútový let medzi medzinárodnými letiskami v Nitre a Bratislave. Spoločnosť, ktorá vyvinula AirCar, pre BBC News uviedla, že v blízkej budúcnosti plánuje uskutočniť lety z Londýna do Paríža.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Štefan Klein
Firmy a inštitúcie BMW