Slovenskí exportéri s väzbami na Rusko či Ukrajinu sa ocitli v patovej situácii. Potrebujeme systémovú pomoc, odkázali vláde

Exportéri požadujú v súvislosti s vojnou na Ukrajine systémovú pomoc dostupnú pre všetkých podnikateľov. Foto: ilustračné, ttps://www.gettyimages.com

Rada slovenských exportérov požaduje v súvislosti s dopadmi vojny na Ukrajine systémovú férovú pomoc dostupnú pre všetkých podnikateľov.

Ako ďalej pre agentúru SITA uviedol predseda rady Lukáš Parízek, konkrétne opatrenia však ešte na stole nie sú. „Nedočkavo na to tlačíme, nakoľko čas beží, situácia sa nezlepšuje a aj podnikatelia nás pochopiteľne dopytujú,“ zhodnotil.

Rada vypracovala spoločne s Ministerstvo hospodárstva SR začiatkom marca dotazník pre slovenských podnikateľov, ktorí majú aktíva na ukrajinskom alebo na ruskom trhu.

Reagovalo viac ako 50 slovenských spoločností, vrátane veľkých zamestnávateľov. Na rezorte následne podľa Parízka v tejto veci prebehli dve pracovné rokovania a momentálne čakajú na konkrétne riešenia.

„Cítime vôľu a ochotu na strane ministerstva, mierne problematická je procesne tá realizácia, tak ako vždy, kvôli legislatíve, rozpočtu…,“ priblížil. O možnej pomoci sa malo rokovať aj s Európskou komisiou.

Agentúra SITA požiadala o reakciu aj Ministerstvo hospodárstva SR.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Lukáš Parízek
Firmy a inštitúcie Európska komisia (EK)MH Ministerstvo hospodárstva SRRada slovenských exportérov