Slovenskí podnikatelia prichádzajú pre falšovanie odevov či kozmetiky o desiatky miliónov eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kozmetika, krabica
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Slovenskí podnikatelia prichádzajú pre falšovanie odevov, kozmetických výrobkov či hračiek ročne o desiatky miliónov eur. Bežných Slovákov zase falšovanie pripravuje o prácu.

Odevný priemysel v EÚ

Dokazuje to štúdia Hospodársky vplyv falšovania v odevnom, kozmetickom a hračkárskom priemysle v EÚ, ktorú v januári tohto roku zverejnil Úrad Európskej únie pre duševné vlastníctvo. Na jej zistenia upozornil Úrad priemyselného vlastníctva SR.

Falšovanie oblečenia podľa nej pripravilo našich podnikateľov o 107 mil. eur. Ušlý zisk mal zároveň počas rokov 2018 až 2021 za následok stratu zamestnania pre približne 1 934 Slovákov.

„V prípade kozmetických výrobkov možno hovoriť o 39 mil. strate a úbytku pracovných miest pre 201 osôb na Slovensku. Hračkársky priemysel na Slovensku zaznamenal ušlý zisk 11,4 %, čo predstavovalo stratu až 8 mil. eur,“ konštatuje ďalej úrad.

Celkovo sa odhaduje, že odevný priemysel v celej Európskej únii prišiel v rozmedzí rokov 2018 až 2021 ročne o príjmy vo výške takmer 12 mld. eur. V dôsledku ušlého zisku z dôvodu falšovania stratilo v tomto odvetví prácu 160-tisíc osôb, najviac postihnutými trhmi boli Nemecko a Taliansko.

Ekonomický dopad falšovania

Odhadovaný ročný ušlý zisk z predaja kozmetických prípravkov v dôsledku falšovania dosahuje 3 mld. eur, najvýraznejšie sa to dotklo Francúzska. Strata pracovných miest sa odhaduje na takmer 32-tisíc osôb.

Hoci je hračkársky priemysel najmenší z troch analyzovaných odvetví, trpí podľa zverejnenej štúdie najvyšším podielom ušlého zisku v dôsledku falšovania, a to až na úrovni 8,7 %, čo zodpovedá výške jednej miliardy eur a zníženiu počtu zamestnancov v tomto odvetví o 3 600 osôb. Približne tretinu ušlého zisku v dôsledku prítomnosti falšovaných hračiek v EÚ pritom absorboval nemecký hračkársky priemysel.

„Tieto údaje jasne poukazujú na významný ekonomický dopad falšovania. Straty v miliardách eur a tisícoch pracovných miest ukazujú, že falšovanie nie je len morálnym, ale aj vážnym hospodárskym problémom. Je dôležité, aby sa členské štáty a EÚ ako celok zamerali na posilnenie opatrení na boj proti falšovaniu a na ochranu duševného vlastníctva, čo môže pomôcť minimalizovať budúce straty a zachovať konkurencieschopnosť týchto odvetví,“ konštatuje úrad.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie EUIPO Úrad Európskej únie pre duševné vlastníctvoÚrad priemyselného vlastníctva SR