Slovensko a Taiwan rozbiehajú spoluprácu v oblasti polovodičov, je to zárodok možnej budúcej výroby back-end produktov

Výroba áut
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com/

Rozvoj spolupráce v oblasti polovodičov, vzdelávania a zdravotníctva, ale aj prehĺbenie investičnej spolupráce. To sú výsledky tretej medzivládnej Slovensko-taiwanskej komisie pre ekonomickú spoluprácu, ktorá sa uskutočnila tento mesiac.

Ako informuje Ministerstvo hospodárstva SR, Slovensko má záujem prehlbovať ekonomickú spoluprácu s Taiwanom. Najsilnejšie prieniky oboch krajín existujú práve v oblasti polovodičov, ale aj elektromobility a autonómnych vozidiel.

Partneri

Slovensko považuje Taiwan za partnera, s ktorým vyznáva rovnaké hodnoty demokracie, právneho štátu a ľudských práv.

„Investície nie sú len vecou ich výšky, ale aj hodnôt, ktoré reprezentujú. Taiwan je pre nás partnerom, ktorý patrí do toho istého civilizačného okruhu štátov vyznávajúcich politické a občianske slobody a zároveň trhovú ekonomiku,“ uviedol štátny tajomník rezortu hospodárstva Peter Švec.

Pracovná skupina pre polovodiče

Súčasťou komisie bola aj pracovná skupina pre polovodiče. Počas rokovaní na Taiwane sa zavŕšili dohody medzi Slovenskou akadémiou vied (SAV), Fakultou elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity (FEI STU) a taiwanským Výskumným ústavom priemyselných technológií (ITRI). Spolupráca smeruje k zriadeniu laboratórií, prenosu know-how a spoločným výskumným projektom.

Zabezpečí rozvoj technologických kapacít na montáž polovodičov na Slovensku ako zárodok možnej budúcej výroby back-end produktov, produktov elektromobility a výskumu a vývoja v oblasti zložených polovodičov a výkonových modulov. Hodnota projektov sa blíži k 20 mil. eur.

„Taiwanské ITRI patrí k svetovým špičkám v oblasti výskumu a vývoja polovodičov. SAV a FEI STU našli s ITRI prierezové témy, ktoré pomôžu podporiť konkurencieschopnosť Slovenska,“ zhodnotil Švec.

Dôležitý mimoeurópsky investor

Taiwan je s Južnou Kóreou a Japonskom v skupine top mimoeurópskych investorov na Slovensku. K najvýznamnejším investorom z Taiwanu patria Foxconn Slovakia v Nitre a Delta Electronics v Dubnici nad Váhom, ktoré sa začali orientovať na elektromobilitu. V Liptovskom Hrádku pôsobí spoločnosť Eltek patriaca do skupiny Delta a v Trenčíne AUO. K taiwanským firmám na Slovensku patrí aj Greentech Slovakia, ktorá sa zameriava na recykláciu PET fliaš.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter Švec
Firmy a inštitúcie Delta ElectronicsFEI STUFoxconn SlovakiaGreenTech SlovakiaMH Ministerstvo hospodárstva SRSAV Slovenská akadémia vied