Slovensko musí byť podľa Tomáša pripravené na možné dopady amerických ciel, tripartita sa zhodla na riešeniach - VIDEO

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Erik Tomáš, tripartita
Reprofoto: FB, www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš vyjadril obavy z rozhodnutia USA zaviesť clá na krajiny celého sveta, čo by mohlo negatívne ovplyvniť aj slovenskú ekonomiku.

Hoci Donald Trump pozastavil clá na 90 dní, 25-percentné clá na niektoré komodity zostávajú v platnosti. „My však musíme byť pripravení, bez ohľadu na to, ako to dopadne,“ uviedol Tomáš po rokovaní tripartity.

Automobilový priemysel by mohol veľmi utrpieť

Slovenská ekonomika je otvorená a automobilový priemysel, ktorý tvorí významnú časť exportu, by mohol veľmi utrpieť. Máme na Slovensku štyri automobilky a buduje sa piata.

Na Slovensku je okolo 100-tisíc voľných pracovných miest, z toho 12-tisíc v automobilovom priemysle a 16-tisíc v priemysle. Tripartita sa zhodla na postupoch a riešeniach na úrovni a podporuje ďalšie rokovania medzi EÚ a USA. V rámci 90 dní je potrebné využiť čas na rokovania.

Ak nebude dohoda s USA, EÚ by mala podľa Tomáša prijať tvrdšie recipročné opatrenia. Zároveň by mala prísť sektorová pomoc, diverzifikácia obchodu a posilnenie vnútorného trhu EÚ.

Minister Tomáš spomenul aj možnosť národnej pomoci, vrátane využitia schémy kurzarbeit, ak to bude nevyhnutné. Diskutovalo sa aj o šrotovnom, no je potrebná ďalšia diskusia s Ministerstvom financií SR.

Potrebné je riešiť tri základné oblasti

Prezidentka Konfederácie odborových zväzov Monika Uhlerová skonštatovala, že je potrebné riešiť tri základné oblasti. Prvá je diverzifikácia. Hospodárstvo na Slovensku je krehké pre nízku diverzifikáciu, pretože hlavné zameranie je na automobilový priemysel. Bude nevyhnutné viac diverzifikovať národné hospodárstvo do ďalších odvetví,“ povedala Uhlerová.

Taktiež by koordinácia mala byť podľa nej na úrovni EÚ a do tretice, treba sa pozrieť aj na konsolidáciu verejných financií. Bude sa pripravovať ďalší balík a je priestor na efektívnejšie využívanie výdavkov štátu.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Najviac ohrozené automobilky

Prezident Asociácie priemyselných zväzov a dopravy Alexej Beljajev uviedol, že automobilový priemysel tvorí zhruba 10 % HDP. Vývoz do USA pre automobilový priemysel a jeho súčasti tvorí asi 4 % HDP, čo predstavuje asi 96-tisíc vozidiel za 2,6 miliardy eura. Prípadný výpadok z dôvodu ciel by mohol byť podľa Beljajeva 25 %, teda 25-tisíc áut vypadne za 1,1 mld. eur.

Ak by tieto clá trvali dlhodobo, tak by bolo ohrozených podľa neho 9 až 15-tisíc pracovných miest. Najviac ohrozené sú podľa neho automobilky Volkswagen, ktorý exportuje 16 % svojej výroby, a Jaguar Land Rover Slovakia s 23-percentným exportom.

Neuživiteľný stav sociálneho systému

Prezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ SR) Rastislav Machunka uviedol, že nech to s clami dopadne akokoľvek, vždy je pre nasledujúce obdobie dôležité, aby EÚ zvýšila svoju konkurencieschopnosť.

Slovensko zaostáva práve preto, že sme ostatných asi 15 rokov rezignovali na reformy a sústredili sme sa na výdavky, najmä sociálneho charakteru. Súčasný stav sociálneho systému je neuživiteľný,“ uzavrel Machunka.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe: Alexej BeljajevDonald TrumpErik TomášMonika UhlerováRastislav Machunka
Firmy a inštitúcie: APZD Asociácia priemyselných zväzov a dopravyAsociácia zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ)EU Európska úniaJaguar Land Rover SlovakiaKonfederácia odborových zväzovMF Ministerstvo financií SRVolkswagen