Slovensko nezaostáva v transformácii automobilového priemyslu, podiel vyrobených elektrických áut a hybridov stúpa

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Priemysel, autá, automobilka
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Pokračujúci odklon automobilového priemyslu od spaľovacích motorov núti výrobcov k prechodu na výrobu áut s  alternatívnym pohonom.

Slovensko pritom v prebiehajúcej transformácii nezaostáva, miestne automobilky stavili najmä na hybridy.

Viac než tretina exportu áut

Ako ďalej uvádza Inštitút finančnej politiky (IFP), elektromobily a hybridné vozidlá tvorili od januára do októbra minulého roka 35 % z celkovej hodnoty exportu automobilov zo Slovenska.

„V reakcii na globálny posun od spaľovacích motorov sa Slovensko adaptuje rozvojom výroby hybridných a elektrických vozidiel. Rastúci podiel hodnoty áut s  alternatívnym pohonom v exportoch naznačuje pozitívne vyhliadky a  posilnenie exportných pozícii Slovenska,“ konštatuje inštitút.

Viaceré európske automobilky pritom v aktuálnej situácii nehrajú „prvé husle“ a často sú vytláčané lacnejšími elektromobilmi z Číny.

Investovali do prerábky liniek

Dobrou správou podľa IFP je, že výrobcovia automobilov na Slovensku investovali do prerábky výrobných liniek, vďaka čomu stúpa podiel elektrických a hybridných áut vyrobených na Slovensku.

„Ak bude tento trend pokračovať, rastúca výroba elektromobilov a hybridov podporí konkurencieschopnosť a odolnosť našich exportov a ekonomického rastu aj v budúcich rokoch,“ uzatvára inštitút.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie IFP Inštitút finančnej politiky