Slovensko podporuje úsilie lídrov Európskej únie (EÚ) obnoviť prírodu, znižovať emisie skleníkových plynov, lepšie recyklovať, využívať odpady z obalov a účinnejšie čistiť odpadové vody. To boli témy zasadnutia Rady ministrov životného prostredia EÚ, ktorá sa konala v Bruseli. Delegáciu Slovenska viedol štátny tajomník ministerstva životného prostredia SR Michal Kiča.
Bilaterálne rokovania
Absolvoval tiež sériu bilaterálnych rokovaní s rezortnými kolegami z Nemecka a Česka. Informovalo o tom v tlačovej správe Ministerstvo životného prostredia SR.
Európske automobilky vyzývajú, aby sa diskusie o zákaze predaja spaľovacích áut urýchlene uzavreli
Slovensko sa pripojilo k výzve ministrov životného prostredia Francúzska, Nemecka, Luxemburska, Španielska a Belgicka o návrhu nariadenia o obnove prírody. Výzva bude adresovaná švédskemu predsedníctvu v Rade EÚ. Ambíciou je zachovať prírodné bohatstvo, obnovovať prirodzené prepojenie riek, poľnohospodárskych a lesných systémov a opeľovačov.
Vplyvy na životné prostredie
Ministri tiež rokovali o návrhu revízie smernice o priemyselných emisiách. Smernica upravuje vplyvy na životné prostredie z veľkých priemyselných zariadení. ako elektrárne, rafinérie, spracovanie a spaľovanie odpadu, výroba kovov, cementu, skla, chemikálií, celulózy, papiera, potravín a nápojov, ale aj intenzívny chov ošípaných a hydiny.
Europarlament schválil nové ciele znižovanie emisií CO2 pre osobné automobily a ľahké úžitkové vozidlá
Cieľom je podnietiť poľnohospodársku-priemyselnú transformáciu smerom k nulovému znečisťovaniu. Ďalšou témou bolo opätovné používanie a recyklácia obalov a odpadov z obalov. Štátny tajomník Kiča predstavil výsledky slovenského systému zálohovania PET fliaš a plechoviek.
Zvýšiť účinnosť čistenia odpadových vôd má zabezpečiť revízia smernice o čistení komunálnych odpadových vôd. Jej cieľom je sprísniť limity pre vypúšťanie dusíka a fosforu z čistiarní odpadových vôd.