Slovensko sa vyšplhalo medzi špičku krajín čo sa týka priemyselného a výrobného sektora, zabezpečila to kombinácia faktorov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Výroba
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Slovensko obsadilo v rebríčku krajín s najlepšími podmienkami pre výrobný sektor dvanáste miesto. Vďačí za to klesajúcej nezamestnanosti, lepšej ekonomickej situácii, ako aj zlepšenej infraštruktúre a prístupu na susedné trhy.

Rebríček každoročne zostavuje realitno-poradenská spoločnosť Cushman & Wakefield na základe kritérií, ako sú náklady na prevádzku vrátane pracovnej sily alebo úroveň ekonomického a politického rizika.

Slovensko má jednu výhodu

Tento rok si pritom Slovensko oproti minulému polepšilo o štrnásť priečok. Takisto sa v porovnaní 47 krajín v nákladovom scenári, ktorý uprednostňuje krajiny, v ktorých sú prevádzkové náklady nižšie, dostalo na 16. pozíciu. Rok predtým bolo 25. V rámci V4 zaujalo Slovensko druhé miesto za Poľskom, ktoré bolo 12. Maďarsko predbehlo o dve priečky, Českú republiku o päť.

„Slovensko sa za posledné roky vyšplhalo medzi špičku krajín čo sa týka priemyselného a výrobného sektora. Zabezpečila to kombinácia faktorov ako sú primeraná nákladovosť pracovnej sily a jej dostupnosť, priaznivé ekonomické a investičné prostredie, rozširujúca sa infraštruktúra a vládne stimuly. Jednou z konkurenčných výhod oproti susedským krajinám je euro. Aj napriek nepriaznivému vývoju cien energií a nákladov na výstavbu je Slovensko stále vyhľadávané klientmi v rámci krajín strednej a východnej Európy,“ uviedol vedúci prenájmu priemyselných priestorov v Cushman & Wakefield Slovensko Patrik Janščo.

Prvé pozície si držia krajiny Ázie

Na čele rebríčka podľa základného hodnotenia, ktoré prikladá rovnakú váhu prevádzkovým podmienkam a nákladovej konkurencieschopnosti krajiny, sa tento rok umiestnili hlavne krajiny z Ázie. Prvé tri pozície obsadili Čína, India a Indonézia. Silne je zastúpený aj región strednej a východnej Európy. V top 12 nájdeme Poľsko, Česko, Maďarsko a Slovensko. Poľsko dostala pred Českú republiku lacnejšia pracovná sila a ceny elektriny.

„Podľa umiestnenia štátov strednej Európy na špičke rebríčka možno očakávať, že budú aj naďalej veľmi atraktívne pre investície do priemyselných a výrobných podnikov. Oproti predchádzajúcim ročníkom je veľmi viditeľný vzostup Poľska, ako aj Maďarska a Slovenska. Stredoeurópske štáty tak ďalej nadobúdajú význam v rámci celosvetového dopytu po výrobných destináciách,“ zhodnotil partner a vedúci prenájmu priemyselných nehnuteľností Cushman & Wakefield Jiří Kristek.

Rebríček spoločnosti Cushman & Wakefield hodnotí najvhodnejšie destinácie pre globálnu výrobu medzi krajinami regiónov EMEA, Amerík a Ázie a Pacifiku. Každá krajina sa posudzuje podľa 20 premenných, z ktorých vychádzajú tri vážené rebríčky hodnotiace podmienky, náklady a riziká pre výrobu. Cushman & Wakefield je lídrom v oblasti realitných služieb, má 50-tisíc zamestnancov v približne 400 kanceláriách a 60 krajinách.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jiří KristekPatrik Janščo
Firmy a inštitúcie Cushman & Wakefield