Slovenský priemysel považuje otepľovanie za vážny problém, riešenia ho však nemajú ekonomicky zasahovať

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Priemysel
Foto: SITA/AP

Slovenský priemysel vníma, že otepľovanie planéty je vážny problém, avšak zároveň upozorňuje, že by Európa nemala prichádzať s riešeniami, ktoré ho ťažko ekonomicky zasiahnu. Takto zhodnotil výsledky klimatickej konferencie v Glasgowe generálny sekretár Asociácie priemyselných zväzov a dopravy SR Andrej Lasz.

Chýbajú podpisy najväčších znečisťovateľov

Témou rokovaní pritom bola klimatická kríza, zastavenie odlesňovania, znižovanie emisií skleníkových plynov a tiež prechod na nízkouhlíkové hospodárstvo.

Slovensko sa pripojilo k iniciatíve prestať využívať uhlie a plánuje ukončiť ťažbu uhlia do roku 2023. Pod iniciatívou však chýbajú podpisy najväčších znečisťovateľov ako Čína, India či USA. Je preto dôležité rokovať na medzinárodnej úrovni a kroky podstupovať organizovane a spoločne,“ uviedol ďalej k záverom konferencie Lasz. Zároveň opätovne poukázal, že je potrebné podporovať slovenských priemyselných výrobcov, ktorí dlhodobo udržujú najvyššie ekologické štandardy výroby, zo zdrojov Environmentálneho fondu.

Nové investície bez výroby energie z uhlia

Počas klimatickej konferencie COP26 v škótskom Glasgowe sa k odklonu od uhlia zaviazalo celkovo 190 krajín a organizácií. Austrália, India, Čína či USA, ktoré patria k najväčším krajinám závislým od uhlia, sa však k tomuto záväzku nepridali.

Signatári dohody sa zaviazali k ukončeniu všetkých investícií do novej výroby energie z uhlia doma i v zahraničí. Tiež odsúhlasili postupné vyradenie uhoľnej energie. Uhlie je pritom najväčším prispievateľom ku klimatickej zmene. Hoci v obmedzovaní používania tohto fosílneho paliva nastal pokrok, v roku 2019 bolo ešte stále zodpovedné za 37 percent elektriny vo svete.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej Lasz
Firmy a inštitúcie Asociácia priemyselných zväzov a dopravy