Slovenský zahraničný obchod zaznamenal v júli výrazný pokles, analytici prezradili kedy očakávajú jeho oživenie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kamion, autá, vývoz áut
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Prebytok zahraničného obchodu sa v júli podľa očakávania znížil a pri hodnote 206 mil. eur dosiahol iba polovičnú úroveň v medziročnom porovnaní. Pomer objemu zahraničného obchodu k HDP za 12 mesiacov je aktuálne podľa analytika Slovenskej sporiteľne Mariána Kočiša na úrovni 3,6 % HDP. Na konci roka by sa mohol výsledok zahraničného obchodu pohybovať podľa neho pri 3 % HDP.

Zahraničný obchod Slovenska skončil v prvom prázdninovom mesiaci v prebytku aj napriek tomu, že vývoz sa prepadol na najnižšiu tohtoročnú hodnotu. Na jeho znížení sa podpísal podľa Štatistického úradu SR najmä pokles vývozu automobilov. K zachovaniu kladnej obchodnej bilancie prispel aj pokles importu, ktorého hodnota bola najnižšia od januára tohto roka.

Bilanciu bude ovplyvňovať aj dovoz vojenskej techniky

Export aj import v medziročnom porovnaní rástli.

„Výzvy v zahraničnom obchode sú známe a naďalej ich vidíme najmä v slabnúcom zahraničnom dopyte,“ skonštatoval Kočiš. Kľúčom bude podľa neho najmä ďalší vývoj v triede stroje a prepravné zariadenia, kam patrí aj vývoz automobilov. Celkovú bilanciu zahraničného obchodu v tomto roku bude ovplyvňovať aj dovoz vojenskej techniky.

Graf_dovoz_a_vyvoz_072024.jpg
Foto: Štatistický úrad Slovenskej republiky

„Okrem pretrvávajúcich výziev na strane dopytu sme počas júla videli v kľúčovom automobilovom sektore aj problémy v dodávateľských reťazcoch, čo vytváralo dotačný tlak,“ pokračoval Kočiš.

Hospodárske oživenie u partnerov pomôže aj nám

Výsledky v zahraničnom obchode budú aj v nasledujúcich mesiacoch ovplyvňovaná vývojom vo väčších ekonomikách, čo sa môže prejaviť v pokračujúcich rozkolísaných výsledkoch.

„Ku koncu roka očakávame akceleráciu hospodárskeho oživenia, a to najmä u našich najvýznamnejších partnerov, najmä v Nemecku, čo následne podporí aj výsledky nášho priemyslu a zahraničného obchodu,“ povedal Kočiš.

Oživenie však bude podľa neho s veľkou pravdepodobnosťou iba pozvoľné, pričom nemožno opomenúť ani možné ekonomické spomalenie v zámorí. Prípadne ochladenie v USA a sústredenie sa na domáci dopyt, podobne ako pohyby v čínskej ekonomike, by sprostredkovane významne ovplyvnili aj vývoj v našom priemysle a zahraničnom obchode.

Vývoj zahraničného obchodu

„Vývoj v kľúčových ekonomikách tak ostáva na našom radare,“ uvádza Kočiš.

Ako doplnil analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák, v nasledujúcich mesiacoch sa aj pod vplyvom menej priaznivého bázického efektu budú prebytky zahraničného obchodu ďalej pozvoľna stenčovať. Bilancia zahraničného obchodu však ostane počas väčšiny nasledujúcich mesiacov podľa jeho slov bezpečne v prebytku a do mínusu sa tento rok vráti len výnimočne, výlučne pod vplyvom sezónnych a jednorazových faktorov, ako koncoročné vianočné spomalenie, prípadne dovozy stíhačiek.

Ďalšie výraznejšie rozšírenie prebytkov zahraničného obchodu Koršňák očakáva najmä v roku 2026. A to spolu s nábehom produkcie u viacerých ohlásených investícií v automobilovom priemysle.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ľubomír KoršňákMarián Kočiš
Firmy a inštitúcie Slovenská sporiteľňaŠtatistický úrad Slovenskej republikyUniCredit Bank