Štát bude preverovať zahraničné investície a zmenia sa aj podmienky dotácií na rozvoj priemyselnej výroby

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zahraničná investícia
Zahraničná investícia Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Podmienky poskytovania dotácií na rozvoj priemyselnej výroby, výskumu, vývoja a služieb sa zmenia a štát bude na ochranu bezpečnosti a verejného poriadku preverovať zahraničné investície.

Novelizovaná legislatíva

Prezidentka SR Zuzana Čaputová totiž dnes podpísala novelu zákona o poskytovaní dotácií v pôsobnosti Ministerstva hospodárstva SR a zákon o preverovaní zahraničných investícií, ktoré parlament schválil 29. novembra. Informovala o tom kancelária prezidentky.

Bosch zamestnaná pri Prešove štyritisíc ľudí, podľa Sulíka to bude spolu s Volvom silný impulz pre celý východ

Novela zákona o poskytovaní dotácií v pôsobnosti Ministerstva hospodárstva SR bola pripravená, keďže aktuálne znenie legislatívy dostatočne nereflektovalo význam miestnej infraštruktúry v priemyselných zónach, ktorá sa stáva čoraz dôležitejším faktorom ovplyvňujúcim rozhodnutie investorov o umiestnení investície. Novela zákona sa bude uplatňovať od marca budúceho roka.

Zahraničné investície a dotácie

Hlavným cieľom novely je upraviť podmienky poskytovania dotácií v reakcii na aplikačnú prax a posun v oblasti infraštruktúry priemyselných zón. Vedľajším zase zavedenie elektronických žiadostí o poskytnutie dotácie, zapracovanie bežných zmien týkajúcich sa ostatných účelov dotácií a úpravy reagujúce na stav v oblasti banských činností.

V Kremnici chcú opäť ťažiť drahé kovy, využitá by mala byť existujúca štôlňa Andrej

Dôvodom prijatia zákona o preverovaní zahraničných investícií je aktuálny vývoj a trendy v globálnom hospodárskom priestore, ako aj vzájomná otvorenosť ekonomík Európskej únie. To podľa rezortu hospodárstva prispelo k tomu, že aj napriek všeobecne pozitívnemu vplyvu prichádzajúcich zahraničných investícií je nutné venovať im zvýšenú pozornosť a identifikovať ich potenciál a spôsobilosť negatívne ovplyvniť bezpečnosť alebo verejný poriadok. Zákon sa bude taktiež uplatňovať od marca budúceho roka.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Zuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaMH Ministerstvo hospodárstva SR