Štát robí všetko pre to, aby Volvo mohlo začať s výrobou áut na konci roka 2026

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
PRIEMYSEL: Výstavba parku Volvo Car Košice
Pohľad na výstavbu priemyselného parku vo Valalikoch (okres Košice - okolie), kde má vyrásť automobilový závod Volvo. Valaliky 29. február 2024. Foto: archívne, SITA/Viktor Zamborský
Tento článok pre vás načítala AI.

Výstavba priemyselného parku vo Valalikoch pri Košiciach úspešne pokračuje. Štát robí všetko pre to, aby spoločnosť Volvo mohla na konci roka 2026 začať s výrobou elektromobilov. Po návšteve parku to uviedla ministerka hospodárstva Denisa Saková.

Ako pripomenula, ide o jednu z najvýznamnejších investícii v histórii Slovenska, dosiahnuť by mala 1,2 mld. eur a po spustení produkcie sa podieľať na tvorbe HDP približne na úrovni 1,3 %.

S výstavbou hál už začali

„Celkovo chce spoločnosť Volvo zamestnať 3 300 ľudí. Spolu s jednotlivými subdodávateľmi vytvorí dokopy asi 12-tisíc pracovných miest,“ pokračovala ministerka. Ročne by malo výrobné linky fabriky opustiť 250-tisíc elektromobilov.

Automobilka už pritom začala s výstavbou jednotlivých hál. Aktuálne prebiehajú hrubé terénne práce a príprava podložia pre budovanie hál, zakrátko budú spustené jednotlivé verejné obstarávania pre priemyselný park.

Budovanie sa začalo v decembri 2021

„Slovensko dnes je automobilová veľmoc a tento sektor dáva prácu stovkám tisíc slovenských rodín. Musíme urobiť všetko pre to, aby sme zachytili nové príležitosti, udržali si existujúce automobilky a aj o päť alebo desať rokov sme boli na čele rebríčka krajín s najväčšou výrobou automobilov na obyvateľa,“ uzavrela Saková.

Budovanie strategického parku začala vláda vydaním osvedčenia o významnej investícií v decembri 2021. Zároveň zaviazala Ministerstvo hospodárstva SR pripraviť celú investíciu. Rezort založil spoločnosť Valaliky Industrial Park, ktorá je priamym vykonávateľom týchto rozhodnutí a realizátorom záväzkov z investičnej zmluvy s prvým investorom v industriálnom parku – spoločnosťou Volvo Cars.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Denisa Saková
Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SRValaliky Industrial ParkVolvo Car Košice