Taliansko podniklo kroky s cieľom zabrániť čínskej štátnej spoločnosti prevziať kontrolu nad gigantom v oblasti výroby pneumatík Pirelli. Informuje o tom spravodajský portál BBC.
Najväčší akcionár v Pirelli
Rozhodnutie je súčasťou opatrení, ktoré talianska vláda oznámila s cieľom chrániť nezávislosť Pirelli. Chemický gigant Sinochem kontrolovaný Pekingom je pritom s 37-percentným podielom najväčším akcionárom v 151-ročnej firme so sídlom v Miláne.
Čínsky minister priemyslu sa stretol s Muskom, Tesla je vraj ochotná rozšíriť svoje podnikanie a „je proti oddeleniu“
BBC tiež pripomína, že tento krok zároveň prichádza v čase, keď sa napätie medzi Pekingom a Západom dostáva do centra pozornosti v súvislosti s návštevou amerického ministra zahraničných vecí v Číne.
Sinochcem chcel aktualizovať zmluvu
V nedeľu spoločnosť Pirelli vo vyhlásení pre investorov uviedla, že talianska vláda rozhodla, že kandidáta na jej výkonného riaditeľa môže navrhnúť len spoločnosť Camfin, ktorú ovláda šéf spoločnosti Pirelli Marco Tronchetti Provera. Akékoľvek zmeny v riadení spoločnosti by tiež mali podľa vlády podliehať úradnej kontrole.
Stalo sa tak po tom, ako Sinochem v marci talianskej vláde oznámil, že plánuje obnoviť a aktualizovať existujúcu akcionársku zmluvu.
Pravidlo „zlatej sily“
Vláda talianskej premiérky Giorgie Meloni dohodu preskúmala na základe takzvaného pravidla „zlatej sily“, ktorého cieľom je chrániť podniky považované za strategicky dôležité pre národ.
Čína predbehla Japonsko a stala sa najväčším vývozcom áut, svoj podiel má na tom Rusko
Spoločnosť Pirelli v roku 2015 predali za 7,1 miliardy eur skupine investorov, vrátane spoločností ChemChina a Camfin. O šesť rokov neskôr sa ChemChina zlúčila so štátnou spoločnosťou Sinochem. Deväťpercentný podiel v Pirelli vlastní aj čínsky vládny investičný fond Silk Road.