Tarabovo ministerstvo potvrdilo splnenie emisných limitov pre novú lakovňu v nitrianskej automobilke Jaguar Land Rover (foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Tomáš Taraba
Minister životného prostredia SR Tomáš Taraba. Foto: archívne, SITA/Milan Illík
Tento článok pre vás načítala AI.

Podpredseda vlády a minister životného prostredia Tomáš Taraba vo štvrtok potvrdil prvostupňové rozhodnutie zo zisťovacieho konania EIA a informoval výkonného riaditeľa automobilky Jaguar Land Rover Guillerma Mancholasa Lorenteho, že inštalácia novej technologickej linky lakovne v existujúcej výrobnej hale priemyselného areálu spoločnosti Jaguar Land Rover Slovakia pri Nitre nepodlieha ďalšiemu posúdeniu vplyvov na životné prostredie.

Nová linka spĺňa zákonné podmienky a emisné limity, ako aj požiadavky súvisiace s najlepšími dostupnými technikami (BAT).

Osadenie novej lakovacej linky

Zmena činnosti, ktorú ministerstvo posudzovalo, spočívala v osadení novej univerzálnej lakovacej linky vrátane priestoru na vizuálnu kontrolu dielov, ofukovacieho a ionizačného zariadenia, miestnosti na aplikáciu vrchnej farby, medzisušiacej pece a priestoru na aplikáciu laku.

Plocha zastavaného územia sa po realizácii zmeny nezmení, keďže technológia bude umiestnená do už existujúcej prevádzky lakovne.

Tým nedôjde k ďalšiemu záberu poľnohospodárskej či lesnej pôdy. Navyše, nezmení sa ani napojenie plynu do prevádzky a hlukové zaťaženie počas výstavby či prevádzky,“ uviedol Taraba.

Ekologizácia priemyslu

Šéf envirorezortu ubezpečil výkonného riaditeľa automobilky, že ministerstvo aktívne podporuje ekologizáciu priemyslu na Slovensku a snahu o zachovanie jeho konkurencieschopnosti.

Počas môjho vedenia envirorezortu bude ministerstvo životného prostredia podporovať strategicky dôležité investície, ktoré využívajú najmodernejšie technológie, spĺňajú environmentálnu legislatívu a posilňujú pozíciu Slovenska ako ekologického a silného exportéra v automobilovom segmente,“ zdôraznil Taraba.

Neboli zistené negatívne vplyvy

Envirorezort konštatoval, že pri posudzovaní navrhovanej činnosti a jej zmien boli zhodnotené vplyvy na životné prostredie (EIA) v novembri 2023, pričom neboli zistené závažné negatívne vplyvy, ktoré by znemožnili realizáciu navrhovanej zmeny. Proti vydanému rozhodnutiu bol však doručený rozklad.

Povoľujúcim orgánom pre stavbu lakovne bude Slovenská inšpekcia životného prostredia, Inšpektorát životného prostredia Bratislava – stále pracovisko Nitra.

Žiadosť o schválenie novej linky

O schválenie novej univerzálnej lakovacej linky požiadal nitriansky Jaguar Land Rover ešte v decembri 2022 s tým, že technológia bude umiestnená do už existujúcej prevádzky lakovne. Automobilka uviedla, že po zabehnutí výroby bude na novej linke pracovať asi 23 ľudí v trojzmennej prevádzke.

Na univerzálnej lakovacej linke sa budú povrchovo upravovať karosérie vyrobené z hliníkových zliatin, nehrdzavejúcej ocele a iných druhov ocelí, podľa konštrukcie karosérie, ako aj plastové diely určené na následnú montáž automobilov vyrábaných v Jaguar Land Rover Slovakia,“ uviedla fabrika. Na linke je tiež plánovaná povrchová úprava dielcov z kompozitných materiálov a karbónových vlákien.

Automobilka Jaguar Land Rover otvorila svoj závod v Nitre v októbri 2018. Výrobu spustila po dvoch rokoch od začatia výstavby, základný kameň poklepala 13. septembra 2016.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Tomáš Taraba
Firmy a inštitúcie Inšpektorát životného prostrediaJaguar Land RoverJaguar Land Rover v NitreMŽP Ministerstvo životného prostredia SRSIŽP Slovenská inšpekcia životného prostredia