To fakt? Čína vo vývoze automobilov predbieha Nemecko

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
To fakt _ 13 _ april 2024.jpg
Tento článok pre vás načítala AI.

Je len otázkou času, kedy sa Čína stane najväčším vývozcom štvrtého najhodnotnejšieho exportného tovaru na svete – automobilov, píše vo svojom blogu portál statista.com.

V roku 2023 Čína vyviezla podľa Čínskej asociácie výrobcov automobilov takmer 5 miliónov osobných áut a komerčných vozidiel.

Vývoz áut z krajiny prudko rastie, v predpandemických rokoch Čína vyvážala okolo jedného milióna áut ročne. Už v roku 2022 dodala do zahraničia viac automobilov ako Nemecko, uvádza portál.

>>> Rubrika To fakt?

Po skončení pandémie koronavírusu stúpol vývoz elektrických vozidiel. Podiel elektromobilov na čínskom exporte áut za dva roky vzrástol z pätnástich na 25 percent. Keďže dopyt po elektromobiloch v Číne chladne, výrobcovia zamerali svoju pozornosť na vývozné trhy, najviac na Európu a Severnú Ameriku. Väčším exportným artiklom sú však konvenčné automobily, dodávané do Ázie, Afriky a na Blízky východ.

Čínske autá sú na Západe prijímané s nadšením z ceny a súčasne s obavami o bezpečnosť a kvalitu. USA začali koncom minulého mesiaca skúmať otázku bezpečnosti údajov v čínskych pripojených autách. Prezident Joe Biden tento krok označil za bezprecedentné opatrenie, ktoré má zabezpečiť, aby autá na amerických cestách z krajín, ktoré vzbudzujú obavy, ako je Čína, neohrozovali národnú bezpečnosť.

Európska komisia začala vyšetrovanie vlani v októbri. Predmetom skúmania sú aj dotácie, ktoré Čína poskytla svojim výrobcom automobilov, čím údajne porušila medzinárodné obchodné právo.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať