Trnavský Stellantis plánuje diverzifikovať svoje energetické zdroje, v súčasnosti automobilka používa zemný plyn

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Stellantis, F1 Holdings
Foto: Ilustračné, SITA/AP

Trnavský Stellantis plánuje diverzifikovať svoje energetické zdroje. Ako vyplýva zo zverejnených dokumentov, v súčasnosti automobilka používa pre potreby prevádzkovania areálu zemný plyn. Vzhľadom na nepredvídateľnosť, ako aj cenu dodávok tejto komodity sa však rozhodla zabezpečiť si náhradný energetický zdroj, a to propán. Výšku investície spoločnosť nezverejnila.

Plán projektu

„Účelom zmeny navrhovanej činnosti je vybudovanie nového skladu propánu, ktorý pozostáva zo stáčacieho stanovišťa, skladových zásobníkov propánu, splyňovacej stanice, kompresorovej stanice a zmiešavacej stanice, v ktorej bude prebiehať premena propánu na syntetický zemný plyn a z potrubných rozvodov,“ uvádza automobilka.

Projekt je navrhnutý tak, aby bol kompatibilný s technológiou využitia zeleného vodíka na výhrev lakovne, ktorú fabrika zvažuje do budúcna.

Činnosť automobilky

Trnavská automobilka je lídrom vo výrobe malých vozidiel segmentu B-mainstream. Sériovú výrobu spustila 1. júna 2006. Aktuálne produkuje modely Citroën C3, Peugeot 208 a jeho plne elektrickú verziu e-208.

Skupina Stellantis ešte v roku 2021 oznámila alokáciu nového výrobného programu do Trnavy s výškou investície 180 mil. eur. Postupný začiatok výroby nového programu segmentu B je naplánovaný na začiatok roku 2024. Spoločnosť u nás vlani vyrobila 312,5 tisíca vozidiel.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Stellantis