Trnavský Stellantis si vlani prilepšil o viac ako 70 miliónov eur, automobilka vyrobila tisícky vozidiel

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Stellantis, automobilka
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Trnavská automobilka Stellantis Slovakia (PCA Slovakia, s.r.o.) vykázala v minulom roku zisk pred zdanením takmer 73,8 mil. eur. V porovnaní s predchádzajúcim rokom to predstavuje nárast o približne 20,5 mil. eur.

Tržby za predaj vlastných výrobkov a služieb v uplynulom roku prekročili 3,38 mld. eur, čo predstavuje medziročný pokles o 1,9 %. Ako sa ďalej uvádza vo výročnej správe fabriky, hlavnými udalosťami vlaňajšieho roka bol vznik nového koncernu Stellantis, podpis kolektívnej dohody na štyri roky, oznámenie nového výrobného programu a výroba už štvormiliónteho vozidla.

Najviac sa vyrábal model Citroën C3

„Druhý rok pandémie COVID po sebe sa prejavil bezprecedentnou krízou dodávok polovodičových komponentov a v prípade jedného z najväčších zahraničných investorov v slovenskom autopriemysle vyústil do medziročného poklesu produkcie o 6,4 %. Naopak produkcia e-208, teda plne elektrickej verzie novej generácie modelu Peugeot 208, s nulovými emisiami CO2, v Trnave medziročne porástla o 28 %,” priblížil situáciu generálny riaditeľ závodu Martin Dzama.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Vlaňajšia produkcia automobilky dosiahla 316 440 vozidiel. S počtom 185 091 vozidiel si objemové prvenstvo udržal model Citroën C3, z ktorého bolo vlani v Trnave vyrobené už miliónte vozidlo. Pri produkcii 131 349 vozidiel z modelu Peugeot 208, dosiahol jeho podiel 41,5 %. Podiel samotnej elektrickej verzie e-208 stúpol z 9,9 % v roku 2020 na minuloročných 13,5 %. Vlani sa z neho vyrobilo 42 666 vozidiel, z čoho 83 % smerovalo do štátov Európskej únie.

Nárast produkcie batérií

Trnavská „baterkáreň“ zaznamenala s objemom 42 738 vyrobených batériových celkov nárast produkcie o takmer 19 %. Prispelo k tomu zvýšenie výrobného tempa tejto prevádzky v auguste z dovtedajších 12 batériových zostáv za hodinu na 13 za hodinu.

Podľa typov motorizácii bolo 66,6 % vozidiel vybavených benzínovými motormi, 19,9 % predstavovali diesle a 13,5 % malo elektrický motor. Takmer 82 % celkovej minuloročnej produkcie Trnavy smerovalo do štátov Európskej únie.

Takmer 20-tisíc zamestnancov

Trnavská automobilka Stellantis je lídrom vo výrobe malých vozidiel segmentu B-mainstream. Aktuálne vyrába modely Citroën C3, Peugeot 208 a jeho plne elektrickú verziu e-208. Fabrika generuje viac ako 3 500 priamych pracovných postov.

Okrem toho dáva prácu takmer 20 000 ľuďom prostredníctvom svojich dodávateľov. Pri výrobnej kadencii 62 vozidiel za hodinu predstavuje jej denná produkcia v štyroch pracovných zmenách 1 395 vozidiel.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Martin Dzama
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaStellantis