Tržby chemického a farmaceutického priemyslu na Slovensku v minulom roku medziročne vzrástli o 36 % a dosiahli 14,691 mld. eur.
Ako informuje Zväz chemického a farmaceutického priemyslu SR, rok 2022 bol napriek tomuto pozitívnemu výsledku pre sektor náročný. Musel sa popasovať s energetickou krízou a vysokou mierou inflácie. Ceny materiálov, energií a ostatných neskladových dodávok stúpli o 31 %, nominálne mzdy približne o 6 %.
Dvojciferný nárast tržieb
„Nárast tržieb zaznamenalo takmer každé odvetvie chémie a farmácie, okrem odvetvia náterových látok, v ktorom klesli o 5 %. Tento pokles môžeme pripisovať sezónnemu vplyvu a vývoju v automobilovom priemysle. Najviac rástli tržby v odvetví rafinovaných ropných produktov, o približne 55 % a v odvetví výroby chemikálií a chemických výrobkov o zhruba 43 %. Odvetvie farmaceutickej výroby zaznamenalo medziročný nárast o 22 %,“ uviedol prezident zväzu Roman Karlubík.
Zdražovanie energií a vysoká miera inflácie však zhoršujú vyhliadky odvetvia do budúcna. Nepriaznivo vyzerá aj vývoj dodávok niektorých esenciálnych komodít, ktoré sa nachádzajú na sankčných zoznamoch. Rok 2023 bude preto podľa Karlubíka pre chemický a farmaceutický priemysel opäť náročný.
„V nasledujúcich rokoch čaká priemysel aj ďalšia výzva, jeho transformácia. Spoločnosti čakajú náročné úlohy aj pri stratégií udržateľnosti, uhlíkovom cle a prechode k zelenším cestám,“ skonštatoval.
Mzdy v odvetví stúpli, zamestnanosť klesla
Podľa údajov Štatistického úradu SR pracovalo v uplynulom roku v chemickom a farmaceutickom priemysle na Slovensku spolu takmer 40 400 zamestnancov, čo predstavuje 10,2 % zamestnancov celého slovenského priemyslu. Priemerná mesačná mzda medziročne stúpla o takmer 12 % na 1 873 eur. Najvýraznejšie zvýšenie je v odvetví rafinované ropné produkty, a to o 17 %.
Výpadky produkcie aj kolaps, firmy chemického a farmaceutického priemyslu sú pre vysoké ceny energií v ohrození
S nárastom priemernej mesačnej mzdy stúpala aj pridaná hodnota, medziročne o takmer 45 %. V minulom roku však klesol počet podnikov v odvetví a znížila sa aj zamestnanosť. Celkovo v chemickom a farmaceutickom priemysle u nás pôsobí 278 podnikov s 20 a viac zamestnancami.
Pokles spôsobil zánik firiem
V odvetví rafinovaných ropných produktov dlhodobo fungujú štyri spoločnosti, vo výrobe chemikálií a chemických výrobkov to bolo na konci roku 2022 spolu 49 firiem, ich počet medziročne klesol o jednu. Pribudol jeden podnik v oblasti farmaceutickej výroby, zaniklo však 13 spoločností v oblasti výrobkov z gumy a plastov.
Celková bilancia v sektore tak predstavuje úbytok 13 firiem. S tým súvisí aj pokles počtu zamestnancov. Medziročne ich ubudlo zhruba 4 %.
Nárast počtu pracovníkov eviduje iba odvetvie farmaceutických výrobkov a prípravkov. Medziročne tu počet zamestnancov stúpol o 9 %. Ostatné odvetvia zaznamenali oproti rovnakému obdobiu predchádzajúceho roka pokles. Nárast vo farmaceutickom odvetví je spojený so vznikom jedného nového podniku.
Výrobný program podnikov slovenského chemického a farmaceutického priemyslu tvorí široké spektrum produktov, od organických a anorganických chemikálií, cez priemyselné hnojivá (amoniak), pneumatiky, výrobky z gumy, farby, laky, liečivá, až po sofistikované špeciálne výrobky a chemické vlákna. Chemický priemysel je dôležitým dodávateľom pre všetky ostatné priemyselné odvetvia, najmä pre automobilový priemysel.