U. S. Steel Košice a odborári dospeli k vzájomnej dohode, zamestnancom zvýšia platy

U.S. Steel Košice
Foto: ilustračné, SITA/Ivan Fleischer
  • aktualizované 24. septembra 16:56

Odborári sa dohodli s vedením U. S. Steel Košice na dodatku ku kolektívnej zmluve, podpísať by ju mali v pondelok. Pre agentúru SITA to potvrdil predseda Rady odborov OZ KOVO U. S. Steel Košice Juraj Varga.

Spornou pri vyjednávaniach bola najmä otázka týždenného pracovného času zamestnancov. „Týždenný pracovný čas bol taký neurologický bod nášho vyjednávania počas celej doby. Doteraz platilo takzvané pravidlo 2+3 a dohodli sme sa na úprave na 3+3. To znamená, ak je potrebné navýšiť týždenný pracovný čas, zamestnávateľ to po dobu troch mesiacov môže oznámiť prerokovaním a na ďalšie tri mesiace navýšenia je už potrebné naše schválenie,“ uviedol Varga.

Vyššia mzda pre zamestnancov

S účinnosťou od 1. septembra sa obe strany taktiež dohodli na raste tarifnej mzdy pre každého zamestnanca v priemere o 60 eur mesačne s tým, že minimálne mzda narastie o 50 eur.

„Čo sa týka osobného hodnotenia, tam je teraz na zamestnanca akumulovaných 40 eur a teraz to porastie k 1. októbru na 70 eur. K 1. októbru taktiež dostanú všetci zamestnanci za podpis kolektívnej zmluvy minimálne 100 eur, v priemere to bude 150 eur. To znamená, že je tam možnosť diferenciácie a ocenenia priamym nadriadeným,“ informoval Varga.

Nevyjednávali len za stolom

„Pri vyjednávaní sme využili všetky legitímne prostriedky, ktoré dovoľuje zákon. To znamená, že sme nevyjednávali len za stolom, ale využili sme aj možnosť sa nahlas podporiť na ulici a to, čo sme dosiahli, si naši zamestnanci určite zaslúžia a verím, že to všetci ocenia,“ dodal Varga.

„Môžeme potvrdiť, že vyjednávacie tímy sa dohodli a sme blízko k podpisu dohody o dodatku číslo 2 k platnej kolektívnej zmluve. Veríme, že naši zamestnanci si zaslúžia štedré navýšenie, ktoré podporí ich snahu o vyššiu produktivitu. Musíme brať do úvahy, že hutnícky priemysel je veľmi cyklický a taktiež musíme byť pripravení na dekarbonizáciu, ktorá bude nesmierne náročná. Všetky detaily dohodnutého dodatku sa naši zamestnanci dozvedia ihneď po podpise z podnikovej tlače,“ uviedol hovorca USSK Ján Bača.

Odborári v spoločnosti U. S. Steel Košice vyhlásili 22. júna štrajkovú pohotovosť. Od marca tohto roku sa totiž nedarilo zamestnávateľovi so zástupcami zamestnancov nájsť spoločnú reč pri vyjednávaní o obsahu mzdového dodatku k platnej kolektívnej zmluve. Po piatich kolách rokovaní bol prizvaný na ďalšie konania sprostredkovateľ.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Juraj Varga
Firmy a inštitúcie OZ KOVO Odborový zväz KOVOU.S. Steel Košice