Žiarčania na sobotu zvolali protest s podtitulom Nechceme novú hladovú dolinu. Hlinikáreň chcú zachrániť, tá totiž ovplyvňuje nielen samotné mesto, ale celý región. Situácia, ktorá nastala v Slovalcu, znamená stratu jediného výrobcu hliníka na Slovensku.
Spoločnosť Slovalco ohlásila prepustenie 300 zamestnancov z celkového počtu 450. Informovalo o tom Ministerstvo hospodárstva SR s tým, že konečné číslo ľudí, ktorí prídu o prácu, zatiaľ nie je definitívne.
Spoločnosť postupným znižovaním výroby a súčasným prepúšťaním reaguje na narastajúce ceny elektrickej energie, vysoké ceny emisných povoleniek a nízke ceny hliníka. O nepomere spoločnosť pritom hovorí už viac ako rok. O pomoc žiadala aj štát a to z envirofondu, do ktorého sama prispieva.
Príspevky do envirofondu
Ako doplnil generálny riaditeľ Slovalca Milan Veselý, doteraz nebola prijatá novela zákona o obchodovaní s emisnými kvótami, pričom presne to mohlo závod zachrániť.
„S kompenzáciou by sme vedeli byť aspoň na nule, ale takto je situácia ďaleko za hranicou únosnosti. Nedokázali sme si zabezpečiť vstupy, elektrinu na budúci rok, a dnes už to zašlo tak ďaleko, že by nám už ani prijatie zákona nepomohlo. Zatiaľ je to prepúšťanie a nasledovať bude pravdepodobne úplné zastavenie výroby,“ vyhlásil.
Jediná hlinikáreň Slovalco prepustí väčšinu zamestnancov, Matovičovo škrtenie peňazí v envirofonde pripraví stovky ľudí o prácu
Správa environmentálneho fondu, ako i zákon o obchodovaní s emisnými kvótami, spadajú do spôsobnosti Ministerstva životného prostredia SR, pričom rozhodnutie o poskytnutí finančných prostriedkov z envirofondu rezort životného prostredia prijíma spolu s Ministerstvom financií SR.
Príspevky do envirofondu odvádzajú i firmy z ťažkého priemyslu, pričom na základe určenia Európskej komisie o použití prostriedkov z fondu je tieto možné využiť i na realizáciu opatrení v súvisiacich s dekarbonizáciou priemyslu.
Envirorezort nesúhlasí
Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP) sa ohradzuje voči trvalej kampani firmy Slovalco, ktorú vedie vedenie podniku s účelom získať výhody štátnej pomoci aj na úkor iných podnikov postihnutým zvyšovaním cien energií.
„Najnovší vývoj, to znamená, odstávka výroby a prepúšťanie sú jednoznačne dôsledkom faktu, že fabrika, ktorá spotrebováva najviac elektrickej energie, si nevytvorila v predošlých rokoch dostatočnú rezervu, ani žiaden iný plán pre prípad zdraženia energií,“ uviedol evirorezort v tlačovej správe.
Na tému mediálnej kampane proti MŽP chce minister životného prostredia Ján Budaj hovoriť s vlastníkmi Slovalca, ktorými sú Penta a tiež Norsk Hydro. „Aj z vyjadrenia Slovalco je zrejmé, že deficit, do ktorého sa hlinikáreň dostala, nevyvoláva nedostatok štátnej podpory z prostriedkov Environmentálneho fondu,“ tvrdí MŽP.
Podnik si podľa rezortu nedokázal zabezpečiť energiu na ďalšie účinkovanie a jeho ekonomika padla tak, že ani prijatie novely zákona o obchodovaní s emisnými kvótami by na tom nič nezmenila.