Veľké inovatívne projekty v oblasti čistých technológií dostanú vyše tri a pol miliardy z európskych peňazí

Solárna energia, solárne panely, veterný mlyn
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Európska komisia rozdá 3,6 miliardy eur 41 veľkým projektom v oblasti čistých technológií.

Projekty, ktoré budú financované prostredníctvom Inovačného fondu Európskej únie (EÚ), sa zameriavajú na široké spektrum priemyselných odvetví, ako je cement, oceliarstvo, pokročilé biopalivá, udržateľné letecké palivá, veterná a solárna energia a obnoviteľný vodík a jeho deriváty.

Štyri kategórie projektov

Zdroje pomôžu v ekologizácii významných odvetví európskeho hospodárstva, a to najmä tých, ktoré sa ťažko dekarbonizujú, uvádza eurokomisia v tlačovej správe.

Vybrané projekty sú z 15 členských štátov Únie a Nórska. Všetky začnú s činnosťou pred rokom 2023 a majú potenciál vyhnúť sa 221 miliónom ton emisií oxidu uhličitého (CO2) počas prvých 10 rokov prevádzky.

Projekty sú rozdelené do štyroch kategórií. Osem projektov v hodnote 1,4 miliardy eur je v kategórii všeobecnej dekarbonizácie, pričom sú z oblastí rafinérií, cementu a vápna v Belgicku, Chorvátsku, Nemecku, Grécku, Holandsku, Portugalsku a Švédsku.

Vodík, elektrolyzéry aj solárna energia

Trinásť projektov za takmer 1,2 miliardy eur je na tému elektrifikácie a vodíka v priemysle.

Šesť projektov je zameraných na produkciu obnoviteľného vodíka a sedem na využívanie vodíka v rôznych sektoroch, pričom sa nachádzajú v Rakúsku, Belgicku, Francúzsku, Nemecku, Holandsku, Portugalsku, Španielsku, Švédsku a Nórsku.

V rámci kategórie výroba čistých technológií je 11 projektov v hodnote takmer 800 miliónov eur.

Zahŕňajú štyri projekty na výrobu elektrolyzérov, štyri projekty na batérie, vrátane recyklácie, a tri projekty na fotovoltické panely a moduly v Belgicku, Dánsku, Nemecku, Fínsku, Španielsku, Švédsku a Nórsku.

V poslednej kategórii je deväť projektov za 250 miliónov eur, a to konkrétne dva na solárnu energiu, dva na energiu z oceánu, dva projekty zamerané na chemikálie a projekty v sklárskom sektore, zachytávaní uhlíka a e-palivách.

Pomoc získajú aj nedozreté projekty

Projekty sídlia v Česku, Dánsku, Francúzsku, Nemecku, Taliansku, Holandsku, Španielsku a Nórsku.

Okrem zmienených 41 projektov získajú pomoc na rozvoj projektov od Európskej investičnej banky aj ďalšie sľubné, ale nedostatočne zrelé projekty. Tie oznámia vo štvrtom kvartáli 2023.

Na konci roka eurokomisia zverejní ďalšiu výzvu na návrhy pre veľké projekty spadajúce do Inovačného fondu so zvýšeným rozpočtom štyri miliardy eur.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie EK Európska komisia