Visegrad4Business v znamení kríz aj solidarity (komentár)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
V4, vyšehradská
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Prvá konferencia svojho druhu vo Vyšehradskej štvorky sa síce musela zaobísť bez vrcholových zástupcov Slovenska predsedajúceho regionálnemu spolku, no za účasti šampiónov regionálneho biznisu priniesla nový uhol pohľadu na náš región a jeho budúcnosť.

Koniec koncov, ekonomický potenciál V4 dokazuje nielen veľkosť obchodnej výmeny s Nemeckom, ktorý presahuje vzájomný obrat Nemecka s Čínou, ale aj Deutsche Welle nedávno citovalo: „…keby bola V4 jeden štát bola by to piata najväčšia ekonomika v Európe a dvanásta na svete. Z pohľadu zahraničného obchodu sú tieto čísla ešte zaujímavejšie, kedy  V4 obsadzuje štvrté miesto v EÚ, piate v Európe a ôsme celosvetovo.“

Mnohé firmy zastavili výrobu

Preto ak vezmeme V4 kumulatívne, tak nie je len v záujme našich občanov riešiť súčasnú krízu, ale aj v záujme ako ekonomického bloku. Tento problém si uvedomujú aj zástupcovia Maďarska, či Poľska, ako prvé krajiny, ktoré podporovali svoj priemysel a riešili energetickú krízu už pred rokom.

Na Slovensku medzi časom museli mnohé firmy zastaviť výrobu a zatiaľ čo naši politici odháňali podnikateľov dodatkom, že sa jedná o oligarchov, ktorým netreba pomáhať, tak Poliaci predstavili dlhodobú stratégiu diverzifikácie energetického priemyslu na kombinácii jadra a obnoviteľných zdrojov energie.

Konferencie ako táto preto ukazujú silné väzby v regióne aj napriek politickým problémom.

Zaujímavá komparácia sa naskytá aj pri iných aspektoch tohto formátu. Zatiaľ čo iné krajiny poslali svojich zástupcov, tak Slovensko nikoho aj napriek tomu, že sa konferencia uskutočnila v Bratislave.

Nápady na zmiernenie krízy

Tento prístup však odráža aj politiky krajiny v oblasti riešenia ekonomickej krízy spôsobenej vojnou na Ukrajine, keď Slovensko je jediná krajina spomedzi celej V4 ktorá doteraz nepredstavila žiadne opatrenia na záchranu svojich energeticky-náročných podnikov. Tie sa rúcajú ako domino a nie je týždeň, kedy nepočujeme zmienku o krachujúcich firmách.

Priniesť témy „zospodu od biznisu, hore k politikom“, bolo hlavným krédom podujatia a účel bol splnený panelom vládnych predstaviteľov kde mali firmy možnosť nie len priniesť svoje nápady na zmiernenie krízy priamo ku stolu, ale priamo konfrontovať zástupcov ministerstiev.

Poliaci predstavili dlhodobú stratégiu diverzifikácie energetického priemyslu na kombinácii jadra a obnoviteľných zdrojov energie.

Medzi hlavné témy dňa jednoznačne patrí aj ruská agresia na Ukrajine, tá spôsobuje tektonické zlomy v našej ekonomike. Podujatia sa preto zúčastnili aj predstavitelia Veľvyslanectva Ukrajiny v Bratislave, ktorí mali možnosť diskutovať s firmami z celej V4 o možnostiach pomoci Ukrajine, či investičných príležitostiach v rámci kontinuálnej obnovy vojnou zmietanej krajiny.

Tvorba regionálnych business klastrov

Koncept konferencie sa osvedčil už v procese diskusie, keď mali účastníci možnosť vidieť, že slovenské firmy ako Rokosan ponúkajú riešenia v poľnohospodárstve v podobe organických hnojív bez nutnosti použitia zemného plynu, či spoločnosti z Maďarska majú možnosť spolupracovať so slovenskými firmami na budovaní dočasných škôl pre utečencov pred vojnou.

Konferencie ako táto preto ukazujú silné väzby v regióne aj napriek politickým problémom. Ako jedno z hlavných riešení súčasnej ekonomickej krízy sa javí aj tvorba regionálnych business klastrov, ktoré by mohli spolu vystupovať na medzinárodných trhoch a konkurovať tak veľkým globálnym hráčom aj v čoraz viac zhoršujúcim sa podmienkach pre medzinárodný biznis.

Blízkosť krajín V4 im dáva na takýto ambiciózny plán dobré predispozície a konferencia Visegrad4 Business to potvrdila.

Autor je hlavným analytikom Rady slovenských exportérov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jozef Hrabina
Firmy a inštitúcie Rada slovenských exportérovV4 Vyšehradská štvorka