Vláda schválila investičné stimuly pre ILJIN SLOVAKIA a EU Poultry. Z celkovej sumy 5,5 milióna eur dostane väčšinu pôvodne ukrajinská firma

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
eura
Foto: FreeImages.com
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 15. mája 2024, 13:50

Spoločnosť ILJIN SLOVAKIA a firma EU Poultry získajú od štátu investičné stimuly. Na stredajšom výjazdovom rokovaní v Handlovej o tom rozhodla vláda.

ILJIN SLOVAKIA dostane na diverzifikáciu svojej produkcie v Pravenci pri Prievidzi 1,5 mil. eur a EU Poultry na zriadenie novej prevádzkarne na spracovanie hydinového mäsa a výrobu hotových jedál vo Veľkých Bošanoch v blízkosti Partizánskeho 4 mil. eur. Obe pomoci budú mať formu úľavy na dani z príjmov.

Ako pritom po rokovaní kabinetu uviedol predseda vlády Robert Fico, do regiónu Hornej Nitry smerujú aj ďalšie investície.

„Máme pripravené ďalšie tri investičné projekty, ktoré sa týkajú priamo aj Hornonitrianskych baní, to je spolupráca s Tatravagónkou v Poprade, tam by malo byť ďalších okolo 700 pracovných miest, dohromady ide o 1 200 pracovných miest, vytvorené tým, že priamo vláda dáva investičné stimuly,“ povedal premiér.

Zatiaľ len jeden typ výrobku

ILJIN SLOVAKIA sa aktuálne venuje výrobe jedného typu výrobku, ktorým sú brzdové moduly pre osobné motorové vozidlá. Určené sú pre výrobný závod Kia v Žiline a výrobný závod Hyundai v Nošoviciach pri Ostrave. Produkciu však chce rozšíriť o hliníkové ramená zavesenia kolies pre skupinu Volvo a skupinu Jaguar Land Rover a vzduchových pružín pre skupinu Stellantis.

„V rámci realizácie investičného zámeru prijímateľ plánuje stavebné práce, obstaranie nových technológií a obstaranie licencií,“ uvádza sa v materiáli. Celkovo chce podnik do projektu investovať takmer 11,2 mil. eur a vytvoriť 50 nových pracovných miest. Začatie výroby plánuje v apríli budúceho roka a dosiahnutie plnej plánovanej kapacity predpokladá v januári 2027.

Pôvodne ukrajinská firma

EU Poultry chce do zriadenia novej prevádzky naliať takmer 47,8 mil. eur a zabezpečiť vznik 318 nových pracovných miest. Počíta s výstavbou novej výrobnej haly, skladu a administratívnej budovy a obstaraním troch nových výrobných liniek. Tie umožnia spracovanie hlbokozmrazeného mäsa a jeho prípadné obalenie v strúhanke, vypraženie v oleji a opečenie. Štart výroby odhaduje na január budúceho roka.

Za spoločnosťou EU Poultry stojí Dmytro Borodavka. Ten v minulosti podnikal v potravinárskom sektore na Ukrajine a v strednej Ázii. Z dôvodu geopolitického vývoja sa po roku 2014 rozhodol zmeniť podnikateľské plány a od roku 2016 pôsobí na Slovensku. Po počiatočnom obchodovaní s výrobkami z hydinového mäsa začal sám spracovávať hydinové mäso v závode v Horných Salibách neďaleko Galanty.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Dmytro BorodavkaRobert Fico
Firmy a inštitúcie EU PoultryHyundaiJaguar Land RoverKia SlovakiaStellantisVolvo