Výhľad slovenského priemyslu na nadchádzajúce mesiace nie je optimistický, tvrdia analytici

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Stellantis, automobilka
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Vojna na Ukrajine, rekordne vysoká inflácia, ale aj efekty uťahovania menových podmienok na viacerých významných exportných trhoch slovenských priemyselníkov by mohli stále nahlodávať kondíciu viacerých odvetví slovenského priemyslu.

Ako povedal analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák, výhľad priemyslu na nadchádzajúce mesiace teda naďalej nie je optimistický. Priemyselná produkcia v júli na Slovensku medziročne podľa Štatistického úradu SR poklesla o 5,3 %.

Čísla ovplyvnil dovolenkový efekt

Júlové čísla priemyslu však podľa Koršňáka najskôr citeľne ovplyvnil aj dovolenkový efekt, a tak v najbližšom mesiaci by sme mohli predsa len čakať aspoň jemnú korekciu slabého júla.

„Takisto stabilizácia energetického šoku by predsa mohla smerom k záveru roka pomáhať slovenskému priemyslu, ktorý by sa v druhej polovici roka mohol stabilnejšie vyhrabať z červených čísel, najmä za pomoci nízkej porovnávacej základne,“ poznamenal Koršňák.

V medziročnom porovnaní by mohol čísla priemyslu vylepšovať i bázicky efekt v energetike.

V kľúčovom automobilovom priemysle budú podľa Koršňáka naďalej hrať dôležitú úlohu úzke hrdlá v dodávateľských reťazcoch. Tie sa, zdá sa, počas prvej polovice tohto roka podarilo z veľkej časti uvoľniť.

Príprava na novú produkciu

Spotrebný dopyt v Európe síce v prvej polovici roka prevažne slabol, dopyt po nových autách na kľúčovom európskom trhu je však stále zvýrazňovaný odloženými nákupmi z minulých rokov.

„Predpokladáme preto, že ani na strane dopytu by slovenské závody nemali v ostávajúcich mesiacoch roka zápasiť so zvýšenými výpadkami,“ pokračoval Koršňák.

Dočasne by však mohli produkciu znižovať prípravy automobiliek na novú produkciu.

A to najmä počas leta a na prelome rokov, kedy automobilky tradične odstavujú výrobu a toto obdobie najskôr budú využívať i na prípravu novej produkcie, i za cenu predĺženia odstávky výroby nad rámec toho, čo bolo bežné v minulosti.

Pozitívne efekty týchto odstávok by sa mali pozitívne prejavovať v ďalších mesiacoch.

Situácia je premenlivá

Zverejňované dáta sa podľa analytika Slovenskej sporiteľne Mateja Horňáka postupne dostávajú do mesiacov, kedy sú medziročné zmeny v produkcii jednotlivých odvetví ovplyvnené aj rozvrhnutím celozávodných dovoleniek v slovenských fabrikách.

Pohľad na prieskumy sentimentu nedávajú jednoznačnú odpoveď o vývoji do ďalších mesiacov, keďže volatilita dát je veľmi vysoká.

„Aj pri automobilovom priemysle bol očakávaný trend priemyselnej produkcie posledné mesiace vnímaný výrazne negatívne, v auguste sa však preklopil do vysokého plusu. Dáva nám to signál, že situácia v priemysle je krehká a premenlivá,“ uviedol Horňák.

Do nasledujúcich mesiacov očakáva vplyv spomaľujúceho sa globálneho dopytu, prirodzene vplývajúceho aj na výkon slovenského priemyslu, ktorý je silne exportne založený.

Očakáva sa ekonomické oživenie

Silnejší a trvácnejší pozitívny impulz predpokladá na prelome tohto roka, ako aj spojený s ekonomickým oživením očakávaným v roku 2024.

„Situácia na energetických trhoch sa výrazne zlepšila, inflácia vyklesáva na nižšie úrovne a cyklus zvyšovania sadzieb centrálnymi bankami sa pravdepodobne blíži ku svojmu koncu, čo sú dôležité pozitívne signály pre priemyselníkov doma aj v zahraničí,“ dodal Horňák.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ľubomír KoršňákMatej Horňák
Firmy a inštitúcie Slovenská sporiteľňaŠtatistický úrad SRUniCredit Bank