Výhoda systému automatického brzdenia? Podľa štúdie môže znížiť počet zrážok áut zozadu o viac ako 40 percent

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nehoda, autá, zrážka
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Systém automatického núdzového brzdenia (AEB) dokáže zredukovať počet zrážok osobných áut zozadu o zhruba polovicu a havárie dodávkových vozidiel môže znížiť o viac ako 40 percent.

Ukázali to dve nové americké štúdie. Jednu z nich uskutočnilo partnerstvo vlády a automobilového sektora a druhú poisťovacie odvetvie.

Výsledky štúdie hovoria jasne

Štúdia Partnerstva pre analytický výskum bezpečnosti dopravy porovnala údaje o vybavení áut v prípade 12 miliónov havárií hlásených políciou v 13 štátoch USA. Štúdia dospela k záveru, že počet zrážok zozadu je nižší o 49 percent v prípade, ak vozidlo, ktoré spôsobilo zrážku, má systém automatického brzdenia.

Štúdia Inštitútu poisťovní pre bezpečnosť cestnej premávky (IIHS) zistila, že AEB redukuje počet zrážok zozadu spôsobených dodávkovými vozidlami o 43 percent.

General Motors je na tom najhoršie

Automobilky Mitsubishi, Ford, Mercedes-Benz, Stellantis, Volkswagen a Honda tento rok americkej vláde predložili dokumenty, v ktorých uviedli, že systém automatického núdzového brzdenia sa u nich stal štandardom pre najmenej 90 percent ich modelov.

Výrobca áut General Motors informoval, že touto technológiou bolo do záveru modelového roku 2022 vybavených len 73 percent jeho modelov. Hovorca automobilky však povedal, že do konca tohto modelového roka bude mať AEB 90 percent jej modelov.

BMW, Hyundai, Mazda, Subaru, Tesla, Toyota a Volvo podľa IIHS mali AEB vo viac ako 90 percentách svojich modelov už vlani.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie BMWFordGeneral MotorsHondaHyundaiMazdaMercedes BenzMitsubishi MotorsStellantisSubaruTeslaToyotaVolkswagenVolvo